Chorvátsko ročne navštevujú desaťtisíce Slovákov. Ak by sme sa spýtali, koľkí z nich navštívili hlavné mesto Chorvátska, prihlási sa oveľa menej ľudí ako pri otázke o Dubrovníku či Splite. Záhreb je proste skrytá perla v Chorvátsku.
Prečo ísť do Záhrebu
Najväčšie chorvátske mesto vás prekvapí. Aspoň u mňa to tak bolo. Možno je to preto, že som nič nečakal a dostal som veľa. Veľké historické centrum mesta vás vtiahne do dejín celého národa. Kamenné uličky, pitoreskné námestia, monumentálne kresťanské katedrály, ale veľmi bohatý nočný život. Ak by som sa mal uchýliť k porovnávaniu s inými európskymi mestami, tak mne Záhreb pripomínal poľský Krakov či ukrajinský Ľvov. Možno viac sa prikláňam k Ľvovu, lebo ten ma tiež príjemne šokoval.
Ako sa sem dostanem?
Letecky
Medzi Viedňou a Záhrebom je priame letecké spojenie. Let trvá 45 minút a letenky sa pohybujú od 130 eur za jednu cestu. Najlepším dopravcom je národná letecká spoločnosť Air Croatia.
Autom
Asi najjednoduchšia doprava je ísť autom. Z Bratislavy do Záhrebu to máte najkratšie cez Maďarsko a vzdialenosť je cca 380 kilometrov, čo prejdete za cca 5 hodín (v Maďarsku nejdete počas celej cesty po diaľnici). Samozrejme, môžete ísť aj cez Rakúsko. Cesta bude síce dlhšia, ale všade máte diaľnicu.
Mýto sa v Chorvátsku platí buď hotovosťou (euro, kuna) alebo kartou.
Autobusom a vlakom
Vlakom sa najčastejšie cestuje buď z Budapešti alebo z Viedne. Ak by ste išli vlakom z Bratislavy do Budapešti a následne do Záhrebu, cesta trvá približne 9 hodín.
Najlepšie autobusové spojenie je cez Viedeň spoločnosťou Flixbus a cesta trvá aj s prestupom od 6 hodín.
Podľa nás je optimálne cestovať vlastným autom a ak ste partia kamarátov, vyjde vás to omnoho lacnejšie, ako keby ste išli vlakom, autobusom alebo letecky. Pri cestovaní autom však treba myslieť aj na to, že keď budete bývať v hoteli, aby ste mali v cene aj parking. Mnohé hotely už dávajú do ceny aj parkovné. Ak by ste nemali zabezpečené parkovanie, za deň zaplatíte aj 15 eur.
Koľko dní treba na Záhreb?
Čím viac, tým lepšieJ Určite to nie je mesto na jeden deň. Minimálne 2 dni, ideálne 3 – 4 dni. Centrum mesta je veľmi rozľahlé a delí sa na horné a dolné mesto. Ak ste milovníkom barov, múzeí a pomalšieho spoznávania a neponáhľate sa ako zdutá koza, 4 dni budú pre vás najlepšie.
Čo treba vidieť?
Sem napíšeme tie najzaujímavejšie pamätihodnosti, múzeá a atrakcie. Pochopiteľne, mesto toho ponúka omnoho viac.
Prehliadku mesta začnite pri historickej hlavnej stanici. Práve tu sa začína najväčší mestský park, ktorý vás zavedie až do centra mesta. Pred hlavnou stanicou je socha kráľa Tomislava a keď budete prechádzať cez park, prejdete okolo pavilónu umenia, knižnice chorvátskej akadémie, Strossmayerovej galérie, až prídete na koniec parku.
Katedrála Nanebovzatia Panny Márie a svätého Štefana – ide o najmonumentálnejšiu gotickú katedrálu juhovýchodne od Álp
Dolac, trhovisko – trh, kde domáci predávajú ovocie, zeleninu a domáce výrobky. Najlepšie je sem prísť dopoludnia, keď to tu najviac žije.
Funicular – S dráhou dlhou 66 metrov je známa aj ako najkratšia lanovka na svete určená pre verejnú dopravu. Spája Horné a Dolné mesto. Dolná stanica sa nachádza na ulici Tomićeva, ktorá vedie na Ilicu a horná stanica sa nachádza na promenáde Strossmayer, pri úpätí veže Lotrščak. Oficiálne bola lanovka uvedená do prevádzky 8. októbra 1890.
Mirogoj – Monumentálny mestský cintorín, ktorý je zároveň krásnym sochárskym parkom a oázou pokoja. Mirogoj je centrálny záhrebský cintorín, ktorý sa nachádza na svahoch Medvednice. Je považovaný za jeden z najkrajších cintorínov v Európe. Je tu pochovaných mnoho slávnych ľudí, preto má Mirogoj prezývku Chorvátsky panteón.
Lotrščakova veža – Jedna z najzachovalejších budov bývalého obranného systému mesta, v ktorej sa nachádza delo. Každý deň sa odtiaľ ohlasuje poludnie. Nachádza sa na adrese Gradec vedľa bývalej mestskej brány Dverce na promenáde Strossmayer. Spolu s Kamennou bránou a Popovou vežou je súčasťou obranného systému mesta.
Grič tunel – Ide o 350 metrov dlhý tunel, ktorý sa nachádza v Hornom meste a je to vlastne podzemná promenáda. Pôvodne bol postavený počas druhej svetovej vojny ako protibombový kryt. Tunel je otvorený počas dňa.
Kostol svätého Marka – Kostol z 19. storočia, ktorý nahradil svätostánok z 13. storočia. Toto námestie je historickým centrom Horného Záhrebu.
Tkalciceva Street – bývalá neslávna ulica, kde bol takzvaný „red light district“, sa dnes zmenila na ulicu plnú skvelých reštaurácií a barov. Ak ste milovníkmi nočného barového života, tak už viete, kam máte ísť.
Múzeum stroskotaných vzťahov – Je to múzeum niekedy bizarných predmetov, ktoré ľuďom ostali ako spomienka na ich bývalé lásky. Každý predmet má krátky príbeh vzťahu a rozchodu. Niektoré sú vtipné, iné smutné a niektoré uletené. Všetky informácie o otváracích hodinách, vstupnom…nájdete tu
Samozrejme, Záhreb ukrýva aj ďalšie zaujímavé miesta, tým sa však možno budeme venovať nabudúce.
Chceli by ste niečo doplniť do článku „Záhreb – skrytá perla v Chorvátsku alebo rady a tipy“? Dajte do komentu