Doteraz sme si mysleli, že vojna je niečo ako čiernobiely film. Mysleli sme si, že nič také sa nám nemôže stať. Prišiel však 24 február. Svet sa zmenil a bude sa meniť. Áno, Slovensko nebolo napadnuté, ale vojnu máme pod oknami. Prídu veľké zmeny, ktoré si ešte nevieme uvedomiť. Utečenci, zvyšovanie cien, neistota… A zasa sa budeme vyhovárať, že toto sme netušili a budeme pozerať okolo seba ako vyorané myši. Zasa si nepriznáme, že tie informácie boli okolo nás, ale nám sa nechcelo vyhľadať si ich. Chceli sme mať všetko jednoduché.

Demokracia je aj o tom, že preberieme zodpovednosť za svoje konanie. Priznáme si, že táto spoločnosť začala počúvať rýchlokvasných politikov, ktorí ohýbali pravdu? Dokážeme si priznať, že sme rezignovali na hľadanie pravdy? Alebo sa zasa ponoríme do toho jednoduchého a bezstarostného života na facebooku a instagrame? Zasa nás budú zaujímať len lajky a sledovanosť na sociálnych sieťach?

Dlho som rozmýšľal, či zverejním pohľad historika. Mohol som sa pohrúžiiť do dlhého písania a vysvetľovať jednotlivé témy, o ktorých si myslíme, že sú všeobecne známe. Avšak zisťujem, že naša spoločnosť rýchlo preberá myšlienky a na vec má ihneď názor. Napriek tomu, že som prečítal tisíce strán z histórie Ruska, Ukrajiny, respektíve bývalého ZSSR, napozeral stovky hodín jednotlivých prednášok od rôznych odborníkov a prešiel som všetky krajiny bývalého ZSSR, stále nedokážem vypovedať také zasvätené komenty a súdy ako niekto, kto si prečítal jeden stĺpček v nejakom konšpiračnom denníku. Pravda je ako puzzle. Skladáte nejaký obraz. Tušíte, čo to asi bude, ale istí ste si až vtedy, keď dáte všetky diely dokopy. Preto vám odporúčam skladať ich dokopy na týchto stránkach knihy, ktoré vám môžu dať predstavu o takej komplikovanej téme. Zistíte, že Krym nebol „vždy ruský“ a „dať“ ho Ukrajine bol Stalinov nápad, ktorý tak zmenil hranice, že s tým doteraz bojuje všetkých 15 bývalých zväzových republík, že posvätnú horu všetkých Arméncov Ararat daroval Lenin Turkom bez toho, aby sa opýtal…. Budeme postupne odkrývať pravdu alebo chceme len rýchle konštatovanie?

Dějiny Ruska 20. století (Diel 1 a 2)

Dvojzväzkové dielo ruského historika Andreja Zubova. Spolu s kolektívom napísal dve knihy, ktoré nielen podávajú historické súvislosti, ale dávajú slovo aj odborníkom na jednotlivé spoločenské témy.

Koniec červeného človeka

Čo sa stane s človekom, keď padne impérium? A čo sa stane so všetkou tou vierou, ktorú v sebe mali milióny? Vyparí sa? A dá sa vôbec zo dňa na deň začať veriť niečomu inému?

Časy zo secondhandu sa začínajú v gorbačovovskej ére a končia sa pri Lukašenkových manévroch v bieloruskom Minsku – je to teda tá najčerstvejšia história, akú ponúka bývalé sovietske impérium. Svetlana Alexijevič zavŕšila týmto dielom sériu kníh o osudoch a dejinách ruskej duše. Kniha vám priblíži pocity človeka, ktorý budoval komunizmus a v roku 1991 mu niekto povedal, že budoval zbytočne.

Banderovci

Kto to boli? Prečo vznikli? Viete, že to najprv bola skupina, ktorá bojovala proti Stalinovi, lebo si pamätala riadený hladomor na Ukrajine? Verte, že téma je zložitejšia a kniha podáva stručné fakty, ktoré sú založené na dokumentoch.

Súostrovie Gulag

Solženicynovo prelomové dielo odhaľuje pomery v sovietskych komunistických koncentračných táboroch. Stalo sa symbolom politickej a ľudskej obžaloby stalinizmu, pričom však neobchádza fakt, že základy totalitného štátu siahajú až k Leninovi – už počas jeho vlády sa začali masové popravy, on položil základy plánovanej ekonomiky, vytvoril Čeku a vznikli prvé tábory neskôr známe ako gulag.

Ukrajina - Rusko alebo ako pochopiť dnešný konflikt

Rusko 1917

Ako vznikla ruská revolúcia? Asi žiadna historická udalosť nie je zaťažená toľkými nepravdami ako ruská revolúcia 1917. Táto kniha podáva stručné dejiny a očami ruských historikov sa pozerá na udalosť, ktorú vymysleli a zosnovali hlavne Nemci

Čím menej viete, tým lepšie spíte

Historiograficko-politická kniha Davida Sattera Čím menej vieš, tým lepšie spíš je v poradí autorovom štvrtou publikáciou na tému modernej histórie Ruska a obdobia pádu sovietskeho impéria. Ako dôverný znalec ruského a ruského sovietskeho prostredia, reálií, súvislostí, ľudí a okolností podáva v novom diele zasvätený sumárny obraz kľúčových udalostí, v ktorých dôsledku sa historicky unikátny nábeh Ruska na trajektóriu liberálnej demokracie zastavil a pretavil do podoby akejsi pseudomodernej autokracie na čele s novým večným vladárom, vygenerovaným vo všemocnom prostredí ruských tajných služieb.

Online prednáška Michaela Romancova

Ak by ste si chceli vypočuť 90-minútovú prednášku politického geografa UK FSV Praha a Metropolitní univerzity Praha, tak toto odporúčam.

Svet sa zmenil a bude iný. Stačí chvíľa a máme tu Taiwan, okupáciu Ukrajiny… Začnime počúvať a hľadať pravdu. Pravda sa nehľadá tak, že si za dve minúty prečítam článok a už mám pocit, že ovládam tému. Preto vás vyzývam, aby ste si pri čítaní kníh overovali fakty, čítali ďalšie články a až potom uvidíte, ako sa vám bude skladať to povestné puzzle.

Chceli by ste doplniť nejakú knihu? Dajte do komentu pod článok „Ukrajina – Rusko alebo ako pochopiť dnešný konflikt“

Prečo cestujem do krajín, kde je vojna? Článok o tom si viete prečítať tu

Zdieľaj tento článok