Pokračujeme s rozhovormi o koronavíruse so Slovákmi, ktorí dlhodobo žijú v cudzine a ich pohľad na vec. Takto si viete aj porovnať jednotlivé opatrenia v krajine. Tentoraz s Martinou Rúčkovou, ktorá žije spolu so svojim manželom v Rusku v článku ,,Rozhovor: Rusko zatiaľ neprepadlo panike“.
Aká je mometálna situácia v Rusku?
Rusko vstúpilo do druhého týždňa takzvaného nepracovného mesiaca, ktorý vyhlásil prezident V.V. Putin ešte koncom marca: najprv malo ísť o týždeň, ale minulý štvrtok sa opatrenia predĺžili o mesiac. Je to taký pracovný-nepracovný mesiac: kto môže a vie, pracuje z domu, niektoré prevádzky (najmä potraviny a lekárne) sú otvorené, reštaurácie vydávajú jedlo na donášku, funguje väčšina eshopov. Niektorí ľudia pracujúci v štátnom sektore, zdravotníctve, bankovníctve či iných nevyhnutných službách stále pracujú a kto musí, chodí do práce. Každý subjekt federácie si upravuje svoje opatrenia podľa vlastných potrieb, ale faktom je, že väčšina z nich smeruje k tomu, aby obyvatelia sedeli doma a podľa záberov prázdnych miest naprieč celým Ruskom sa zdá, že obyvatelia to plne rešpektujú.
Rusko sa viac menej uzavrelo. Nedá sa dostať dnu a von… Ako je na to vnútroštátna doprava?
Vnútroštátna letecká doprava na niektorých linkách doposiaľ funguje, zrušili sa najmä lety do dovolenkových destinácií ako Soči či Gelendžik. Vlaky ešte premávajú, zatiaľ sa pozastavili len smerom do Bieloruska a Kaliningradskej oblasti. Nízkonákladová letecká spoločnosť Pobeda pred asi týždňom a pol zrušila až do 31. mája nielen všetky zahraničné lety, ale tak isto aj vnútroštátne lety v očakávaní sprísnenia bezpečnostných opatrení. Niektoré oblasti svoju hromadnú dopravu zastavili, tá moskovská stále funguje, avšak počet prepravených pasažierov klesol o 80 percent.
Aký je predpoklad podľa ruských orgínov, že dokedy bude trvať takíto situácia?
Aktuálne najprísnejšie bezpečnostné opatrenia sú s platnosťou do 30. apríla s tým, že sa môžu zmierniť ak sa šírenie vírusu v Rusku spomalí. Vývoj situácie a úspešnosť opatrení budeme vedieť podľa hlavného ruského hygienika tak o týždeň. Ako som spomínala, Pobeda nelieta do konca mája, Aeroflot na daný moment predpokladá obnovenie zahraničných letov od júna. Predpokladám však, že to bude trvať dlhšie, najmä opatrenia ako ohraničenie letov do a z Ruska. Úprimne, budem rada, ak k svojim narodeninám na začiatku mája dostanem darček v podobe toho, že sa budem môcť ísť prejsť alebo prebehnúť do mesta.
Aké sú momentálne opatrenia? Musí sa nosiť rúško? Je zákaz vychádzania?
Rúška povinné nie sú. Avšak všetky firmy, ktoré pracujú v oblasti poskytovania služieb, si na bezpečnostných opatreniach dávajú záležať a všetci kuriéri rúška aj rukavice nosia, podobne všetci predavači v potravinách. U ľudí, ktorých vídavam na uliciach, je to tak pol na pol. Moskva je však aktuálne prakticky vyľudnená. My žijeme na teritóriu Českej republiky a veľvyslanectvo zaviedlo pre Český dom aj všetky spoločné priestory príkaz nosiť rúško aj rukavice: či už ste na chodbe, schodisku, vo výťahu, či dokonca vo dvore. Prispôsobili sme sa a rešpektujeme to.
Ako som spomínala, čo sa týka bezpečnostných opatrení, každá oblasť si ich rieši po svojom. Skúsenosti mám s opatreniami v Moskve: už začiatku marca primátor Sergej Sabjanin zaviedol povinnosť byť v karanténe po návrate z konkrétnych krajín: kým u nás bola dlho povinnosť ostať v karanténe len po návrate z Talianska, v Moskve sa týkala návratu z asi desiatich krajín vrátane Francúzska, Južnej Kórei, Spojeného kráľovstva či USA a tento zoznam sa neskôr rozšíril. Postupne sa povinne uzatvorili fitness centrá až prišlo k prvému „nepracovnému týždňu“, ktorý priniesol najväčšie obmedzenia: uzatvorenie reštaurácií, stomatologických ordinácií, salónov krásy a mnohých ďalších prevádzok ponúkajúcich tovar a služby. Funguje donáška. Moskviči môžu vychádzať na ulicu len ak idú do práce, do potravín (teoreticky najbližších, ale autom sa dá ísť aj do nejakého vzdialenejšieho hypermarketu ak tam majú lepší výber a ceny), do lekárne, vyniesť smeti a psa môžu venčiť maximálne 100 metrov od svojho vchodu. Mnohí Moskviči to vyriešili tak, že odcestovali na svoje dáče za mestom a izolujú sa tam, v prírode, ďaleko od ruchu mesta. Úrady o tom vedia a vítajú to. Uvažovalo sa o systéme SMS priepustiek, Moskva je na to technologicky pripravená, ale primátor vyhlásil, že zatiaľ nie je dôvod sprísniť režim, pretože občania obmedzenia poctivo dodržiavajú.
Niektoré subjekty federácie zaviedli ďalšie opatrenia, ako už spomínané priepustky, väčšinou v SMS podobe. Čečensko ako prvé v Rusku zaviedlo zákaz vychádzania od ôsmej hodiny večer do ôsmej hodiny ráno. Zabajkalský kraj, Republika Sacha (Jakutsko), Baškirsko, Chakasia či Karélia alebo prísne obmedzili čas predaja alkoholu od 8:00 do 23:00 v obchodoch alebo ho úplne zakázali z dôvodu nárastu trestných činov spáchaných pod vplyvom alkoholu. Mimochodom, v odpovedi na tieto opatrenia Ministerstvo priemyslu a obchodu Ruskej federácie poprosilo lokálne orgány verejnej správy, aby nezakazovali predaj alkoholu, nakoľko je presvedčené, že obmedzenie alebo zákaz predaja alkoholu spôsobuje sociálne napätie a nárast nelegálneho pálenia. Faktom je, že aj ja aj moji známi z vínneho klubu sme boli veľmi prekvapení, keď sme zistili, že vinotéky ostali otvorené. Inak alkohol bežne dostať kúpiť vo všetkých potravinách, pričom v Rusku platí obmedzenie jeho predaja dlhodobo: v Moskve od ôsmej ráno do jedenástej večer.
Ako to zasiahlo ekonomiku? Čo musí zamestnávateľ platiť celý plat alebo sú nejaké zrážky?
Nepracovný mesiac bol vyhlásený ako platené voľno, čo znamená, že všetko ide za účet zamestnávateľa. Ja pracujem v banke, my pokračujeme v práci aj naďalej, maximálne množstvo zamestnancov pracuje z domu, našťastie je to technicky možné. Podobne je to aj v mnohých ďalších spoločnostiach. Údajne jeden z piatich ruských zamestnávateľov vyhlásil od prvého apríla krátenie mzdy – s tým ale musí súhlasiť zamestnanec. Táto situácia už ovplyvnila a výrazne ovplyvní malé a stredné podnikanie, mnohé podniky sa nezachránia, najmä bary a reštaurácie, ktoré nedokážu prežiť len varením jedla na donášku. Kto mohol, sa pokúsil adaptovať na nové okolnosti, no sú podniky a podnikatelia, ktorí utrpia.
Rusko zároveň prinieslo niekoľko opatrení na zmiernenie situácie, ktorú koronavírus spôsobil: chystajú sa dotácie aj bezúročné pôžičky pre malé a stredné podniky, majú sa znížiť odvody, o pol roka sa odloží možnosť veriteľov vyhlásiť na svojich dlžníkov konkurz. Nečakaným dôsledkom celej situácie môže byť tak isto aj navrátenie časti daňového prijmu späť do Ruska, nakoľko mnohí Rusi žijú dlhodobo v daňových rajoch aby v nich spĺňali podmienky daňového rezidenta a teraz ostali „uviaznutí“ v Rusku.
Medzi ďalšie opatrenia patria príspevky pre rodiny s deťmi do troch rokov, príspevok pre dôchodcov, ktorí sa povinne izolujú doma, do konca roka sa nebudú vyrubovať pokuty za nezaplatenie alebo omeškanie s nájomným a poplatkami za komunálne služby. Zrýchlil sa proces registrácie zahraničných liekov a liečív, obmedzilo sa právo na obchodovanie s medicínskymi rúškami (predávať ich môžu len lekárne a iné subjekty s licenciou a je zakázané neúnormne dvíhať cenu). Ruskí ekonómovia však očakávajú, že krajinu po skončení výnimočného stavu čakajú dva roky ekonomickej recesie.
Rusi sa veľmi radi prechádzajú a momentálne nariadenia o karanténe berú domáci ako?
Prekvapujúco zodpovedne. Už prvý víkend sa počet ľudí v meste a na uliciach okresal tak na tretinu, no napriek tomu ešte boli skupiny ľudí, ktoré sa prechádzali či piekli šašlíky. Práve pre to sa s platnosťou od pondelka, 30. marca zaviedol úplný zákaz vychádzania. Mesto je skutočne prázdne a pravidlá sa dodržiavajú. Práve z toho dôvodu mnohé subjekty federácie zatiaľ nezavádzajú avizovaný systém priepustiek.
Je problém so zásobovaním? Je nedostatok rúšok? Stúpli ceny? Je cítiť paniku?
V Rusku nie sú rúška zatiaľ povinné, takže k nejakému masovému skupovaniu nedošlo a podobne zdravotníci netrpia nedostatkom. Je stále možné ich zohnať, minimum ľudí vídavam v látkových rúškach práve preto, lebo je dostať kúpiť jednorazové. Občania ich masovo nešijú, nie je dôvod. Rovnako sa dajú bez problémov kúpiť látkové.
So zásobovaním problém tak isto nie je a ani k masovému vykupovaniu všetkého ako na Slovensku nedošlo. V jednom momente začali Rusi viac vykupovať čerstvé mäso, ale aj to sa už vrátilo do normálu. Rusko jedným zo svojich opatrení zakázalo vývoz pohánky (nazvime to, že pre Rusko je to strategická obilnina, ktorú tu obyvatelia vykupujú na tony) a niektorých ďalších obilnín ale to je tak všetko. V Moskve funguje donáška prakticky čohokoľvek, takže dostať sa k žiadnemu tovaru nie je problém, všetko vám prinesú až pred bránu, prípadne dvere bytu. Akurát dnes mi doniesli stôl a dve stoličky z IKEA na balkón, keďže to je jediné miesto, kam momentálne môžem ísť na čerstvý vzduch J Obchody s potravinami majú plný sortiment, nič nie je vypredané, a na rozdiel od Slovenska ľudia chodia nakupovať len vtedy, ak to naozaj potrebujú a nie len tak, z pasie, takže sa pred obchodmi netvoria rady. Ja som bola v potravinách od začiatku zákazu vychádzania vo štvrtok a bola som tam sama. Myslela som, že tento týždeň tiež zbehnem, ale potom som našla voľný termín donášky veľkého nákupu na pozajtra, tak som si potraviny radšej objednala.
Vznikli nejaké kreatívne aktivity domácich? Ako napríklad, že v Taliansku sa spieva na balkónoch hymna, u nás sa tlieska zdravotníkom…
Podobne ako u nás sa mnoho vystúpení hercov, spevákov a komikov prenieslo do online priamych prenosov, podobne aj prednášky a kurzy. Moje fitness centrum napríklad posiela každý večer rozpis online cvičení na nasledujúci deň. Mimochodom, v Moskve stúpol predaj cvičebného náradia o 30 percent. My sme si do domácnosti dokúpili ešte jeden joga koberček nech máme dva a to nám stačí na jogu, strečing a silový tréning s vlastnou váhou. Stacionárny bicykel sme v byte už mali a úspešne suploval vešiak na oblečenie, tak sme ho už dávno posunuli ďalej. Ale tieto masové flashmoby sú vecou skôr… povedzme extrovertnejších národov. Myslím, že ak by som tlieskala z balkóna, okoloidúci Rusi by len krútili hlavou, že som sa asi zbláznila.
Sú z tvojho pohľadu oparenia na Slovensku adekvátne? Niečo by si zmenila?
Úprimne, slovenský postoj mi v porovnaní s tým ruským pripadá tak trochu viac hysterický a zároveň trochu diletantskejší. Najmä to ostrakizovanie každého, čo nemá masku, pritom sa ale ľudia z toho, čo počúvam, stretávajú, chodia von, zoskupujú sa v prírode nedodržiavajúc bezpečný odstup a podobne. Na lockdown (teda to, čo pán premiér nazýva blackout, čo inak v preklade znamená doslova okno, respektíve kompletný výpadok) je už podľa mňa neskoro, to bolo treba zaviesť v momente, keď sa nákaza začala šíriť. Teraz už treba len regulovať množstvo nakazených tak, aby to zdravotnícky systém dokázal uniesť a postupne otvárať čoraz väčšie množstvo prevádzok, pretože mnohí ľudia už aj tak nemajú z čoho žiť. Zachytila som zákaz vychádzania počas veľkonočných sviatkov a ako to dopadlo? Ľudia už riešia kam do prírody, či na chatu môžu ísť a dnes sa spustilo veľké sťahovanie národu z Bratislavy na východ. Ľudia, prosím, seďte doma. V nemocniciach od rána do noci pracujú zdravotníci, ktorí testujú a ošetrujú pacientov, mnohí sa musia izolovať od svojich rodín (napríklad aj moja mama so sestrou – obe lekárky – od našej babky, aby ju ani náhodou nenakazili) a vy ste nespokojní, lebo sa nedá ísť prebehnúť alebo bicyklovať, kam chcete? Obmedzenia sú nepríjemné, ale fungovať budú jedine vtedy, ak ich budú zodpovedne dodržiavať všetci. Ukončila by som asi pozdravom, aký teraz z úst každého v mojom okolí počuť čo najčastejšie: Buďte zdraví a neochorejte!
Chcel by si raz vidieť Transsibírsku magistrálu? Pozri na podrobné rady tu.