Po úspešnej cyklotúre z Bratislavy do Budapešti som sa rozhodol spolu s kamarátmi, že sa vyberieme po jednej z najkrajších cyklotrás z nemeckého Passau krížom cez Rakúsko do Bratislavy. Mali sme pred sebou nielen 412 kilometrov, ale aj dychberúce pamiatky, atrakcie a hlavne krásne zákutia Dunaja. V tomto článku „Passau – Bratislava na bicykli“ nájdeš všetky základné informácie, ktoré by sa ti mohli zísť počas plánovania.

Koľko je to kilometrov a aké prevýšenie?

Celkovo sa narába so vzdialenosťou okolo 400 km. Všetko závisí od toho, či sa vyberieš kratšou cestou (južná strana Dunaja), alebo o niečo dlhšou, ale zaujímavejšou (severná strana) Dunaja. Podľa mňa treba rátať okolo 420 km (nejaké tie odbočky, zástavky, blúdenie v meste a podobne).

Passau – Bratislava na bicykli
Mapa trasy

Cyklotrasa je súčasťou diaľkovej cyklomagistrály EuroVelo 6, ktorá vedie od Atlantiku až po Čierne more a má odhadovanú celkovú dĺžku 4 600 km (Zdroj: http://en.eurovelo.com/ev6).

Celkové prevýšenie na celej trase je 331 m. Teda máš pred sebou úplnú rovinu bez toho, aby si zažil nejaké dramatické stúpanie.

Je lepšie ísť Passau – Bratislava alebo Bratislava – Passau?

Ak si zoberieme prevýšenie, tak je najlepšie ísť z Passau do Bratislavy, nakoľko ideš „akože“ dole kopcom. Pri tak dlhej trase tých 331 metrov prevýšenia príliš nepocítiš a stále máš pocit, že ideš po rovine.

Passau – Bratislava na bicykli
Žiadne veľké prevýšenia a ani kopce

Veľa ľudí sa však rozhoduje na základe vetra. Na 80 percent by mal byť vietor na trase Passau – Bratislava v chrbte a teda by to malo ísť jednoduchšie. Preto si pár dní pred odchodom skontroluj smer vetra a podľa toho sa rozhodni. Silu vetra každý pocíti na otvorených priestoroch Dunaja (okolie Linza, Tulln či Hainburg). Pri rýchlosti vetra 20 km/h, je tvoje tempo pomalšie a vydávaš silu navyše o 20 percent.

Koľko dní treba?

My sme to dali za tri a pol dňa, ale jednoznačne odporúčam minimálne 5-6 dní, aby si si viac pozrel jednotlivé pamiatky, atrakcie a mestá. Prechádzaš neuveriteľne krásnou časťou Rakúska a len tak to prefrčať, tak by ťa to mrzelo.

Passau – Bratislava na bicykli
Na takéto krásne miesta chceš mať čas. Údolie Wachau

Kde prespať?

Buď v hoteloch v daných mestách alebo v kempoch. Potom si treba zobrať spacák a stan. Mysli na jednu dôležitú vec. Ak by si prespával na hotelíkoch (noc od 30 – 40 eur pre dvoch – jednoduchšie ubytovanie), tak si ho rezervuj v blízkosti cyklotrasy. Stáva sa, že ľudia vidia výhodnú cenu povedzme 5 kilometrov od trasy, ale väčšinou musíš ísť do kopca a po celom dni je tá vzdialenosť zničujúca.

Kempovať sa dá len na vyznačených miestach, pozri si stránku s cenami tu

Akú som mal výbavu?

Môj bicykel patrí medzi tie klasické. Niečo medzi horským a cestným. Treba však povedať, že som mal vzadu stojan na tašku. Bolo to preto, aby som nič neniesol na chrbte. Pri krátkych cyklotúrach je batôžtek na chrbte ok, ale pri dlhších dosť obmedzuje a môže ťa bolieť chrbát. Taká brašna so stojanom na zadnom kolese ťa vyjde okolo 50 eur. Mal som so sebou nasledovné veci:

Passau – Bratislava na bicykli
Hurá do sveta s bicyklom a s celou výbavou
  • súpravu na lepenie duše
  • pumpičku
  • niečo pod zub (horalky, keksíky)
  • 3 tričká
  • 1 krátke nohavice
  • cyklistickú prilbu
  • opaľovací krém (keďže ideš po hrádzi, celý deň bude na teba pekne piecť)
  • sprej proti komárom
  • jedny tenisky a šľapky
  • slnečné okuliare
  • čiapku
  • fľašu na vodu (0,75 litra). Počas celej trasy sú vždy obchody, reštaurácie či iné zariadenia, kde si vieš kúpiť vodu, jedlo (Rakúsko je však drahšie ako Maďarsko alebo Slovensko)
  • šumák
  • peňaženku a mobil s aplikáciou s offline mapou maps.me
  • občiansky preukaz (prekračuješ aj hranice)

Značenie trasy, povrch a aplikácie

Rakúske cyklotrasy patria medzi špičkové. Na 99,9 percenta ide o krásny asfalt. Ak cesta prechádza po ceste (dokopy asi 5 kilometrov na celej trase), tak je to pre vodičov áut veľmi dobre vyznačené, koľko majú ísť a hlavne aké rozstupy majú nechať od cyklistov.

Passau – Bratislava na bicykli
Značenie je skvelé
Celý čas sa riadiš takýmito značkami

Značenie je takisto skvelé a nemáš sa kde stratiť. Napriek tomu odporúčam si stiahnuť offline aplikáciu maps.me, ktorá sa vždy osvedčila nielen pri cyklotrasách, ale aj všade vo svete. Netreba žiadne mobilné pripojenie ako pri google maps a je dokonca presnejšia ako spomínaný google maps.

Povrch ciest pri Dunaji. Na 99,9 percent ide o kvalitný asfalt

Zvládnu to aj rodiny s deťmi?

Ak deti celý deň nesedia doma pri počítači a sú aktívne, tak áno. Samozrejme, vtedy treba počítať, že treba viac dní na cyklotrasu (cca. 7 dní).  Ak túto trasu zvládnu rakúski dôchodcovia, ktorí sem chodia, tak to zvládne každý, kto má rád nejakú aktivitu.

Každý to zvládne

Dá sa cesta prejsť na elektro-bicykloch?

Áno, dá sa. Elektro-bicykel je dnes v Rakúsku veľmi populárny a nevyužívajú ho len dôchodcovia, ale aj rodiny s deťmi či mladí ľudia. Ak nemáš elektro-bicykel, vieš si ho či už vo Viedni alebo v Passau požičať. Stačí si dať do vyhľadávača „rent bike passau vienna“ a máš niekoľko ponúk.

Ísť ľavou alebo pravou stranou Dunaja?

Je to jedno, všade sú mosty, kompy a hlavne informačné tabule, ktoré ťa budú informovať o možnostiach. Čím si bližšie k Bratislave, tým sa viac budeš rozhodovať podľa kilometrov. Napríklad z Viedne do Bratislavy choď po ľavej strane Dunaja.

Mosty sú na priehrade za Passau pred Engelhartszellom, ďalej Aschach, Linz, Wallsee, Grein, Ybbs, Pöchlarn, Melk, Krems, Tulln, Klosterneuburg, Viedeň, Hainburg v rámci cesty „Passau – Bratislava na bicykli“

Priehrady po ceste

Na čo ešte potrebuješ myslieť?

  • Vyrážaj skoro ráno, aby si sa vyhol horúčavám (počas leta), mal viac času na spoznávanie a viac času na oddych.
  • Rob pravidelné zástavky. Ja som išiel tak, že som si dal 18-20 kilometrov, zastavil som na 10 minút, zjedol horalku či nejakú čokoládu a išiel som ďalej.
  • Maj vždy so sebou dostatok vody. Nikdy nevieš, čo sa môže stať a nechceš trpieť smädom. Denne som vypil aj 4,5 litrov vody.
  • Počas dňa, keď bicykluješ, nepi žiadne pivo či alkohol. Budeš otupený, dehydrovaný… Ani Sagan počas Tour de France nepije pivo:)
  • Ak sa rozhodneš ísť z Passau do Bratislavy, tak mysli na to, že vlakové lístky do Pasau na bicykel si treba kúpiť aj 2 týždne dopredu!!! Spoliehať sa, že v deň, kedy chceš ísť, budú lístky na bicykel, je veľmi riskantné!

Itinerár

Napriek tomu, že som to prešiel za 3,5 dňa, dávam itinerár na 6 dní, aby si si cestu užil a vychutnal. Samozrejme, že dni sa dajú „nasekať“ tak, nech to čo najrýchlejšie prejdeš. Je to na tebe, čo chceš a nechceš vidieť a ako kvalitne. Ak ti ide len o prechod, tak za 3-4 dni to dáš. Ak chceš aj niečo vidieť, treba viac dní. Tu je navrhovaný itinerár v rámci „Passau – Bratislava na bicykli“

1.deň: Bratislava – Passau vlakom (vlakové lístky do Passau na bicykel si kupuj aj 2 týždne dopredu. Spoliehať sa, že v deň, kedy chceš ísť, budú lístky na bicykel je veľmi riskantné.)

Ak vyrazíš vlakom ráno, do 4 hodín si už v Passau. Daj si tento deň na spoznávanie tohto krásneho mesta.

Passau – sútok rieky Dunaj, Inn a Ilz

2.deň: Passau – Linz (cca. 110 kilometrov). Vyraz skoro ráno (6:30). Takmer celú cestu budeš míňať krásne mestečká, hrady a vieš ich odfotiť. Ja som išiel väčšinou po pravej strane Dunaja.

Určite sa zastav v Schlogen, kde sa Dunaj otáča o 180 stupňov. Výstup na vyhliadku trvá do 30 minút a choď tam radšej pešo. Ísť na bicykli je veľmi náročne. Bicykel si necháš zamknutý pri miestnej reštaurácii. (V Rakúsku sa vážne nekradne 🙂

Passau – Bratislava na bicykli
Vyhliadka na Dunaj pri Schlogen

3.deň: Linz – Melk (cca. 120 kilometrov). Opäť vyraz skoro ráno a po 20 kilometroch je známa pamiatka Mauthausen (koncentračný tábor počas nacistického Nemecka). Vstup je zadarmo a prehliadka bez sprievodcu zaberie cca. hodinu. So sprievodcom minimálne 2,5 hodiny. Všetky informácie nájdeš tu.

Mauthausen

Tento deň pôjdeš po ľavej strane Dunaja až k priehrade pri meste Wallsee, kde odporúčam prejsť na druhú stranu Dunaja a držať sa až do Melku po pravej strane Dunaja. Po ceste tak budeš mať krásne výhľady na Grein, Struden, Ybbs až prídeš do Melku.

Tu sa nachádza najväčší kláštor v Európe, kde sa sčasti natáčal film Meno ruže od Umberta Eca s hercom Seanom Connerym. Prehliadku kláštora asi spravíš až na druhý deň. Otvára sa od 10:00 do 17:00. Všetky informácie nájdeš tu.

Melk

4.deň: Melk –  Krems (40 kilometrov) Prehliadka kláštora a okolo obeda presun cez najkrajšiu časť cesty. Údolie Wachau, kde sa vyrába nielen špičkové víno, ale nájdeš tu aj krásne kamenné dedinky či vinárne. Tento deň si v každej dedinke daj decko vínka a kochaj sa okolím. Nebudeš chápať, že niečo tak krásne máme za rohom.

Vinársky kraj
Krásne stredoveké dedinky
Jedna z mnohých dedín
No nedaj si víno

5.deň: Krems – Viedeň (82 kilometrov). Od Kremsu sa dostaneš na rovinu a ideš popri Dunaju až do Viedne. Ak budeš mať vietor v chrbte, tento deň ubehne rýchlo. Ak však bude protivietor, pôjde to pomaličky. Ale nikam sa neponáhľaš. Z Viedne môžeš ísť vlakom do Bratislavy alebo prespíš a na ďalší deň dáš záverečnú etapu.

6.deň: Viedeň – Bratislava (cca.70 kilometrov). Jednoznačne choď po ľavej strane Dunaja až do Hainburgu (cca. 10 kilometrov pred Hainburgom bola uzavretá časť hrádze a muselo sa ísť cez dedinky – údaj z 20.9.2020). Je to rovina a je tu dokonca asi 10-kilometrový úsek rovný akoby si z dela vystrelil 🙂

A rovina smerom z Viedne do Hainburgu

Poobede si v Bratislave a dáš si víťazné pivko alebo kofolu 🙂

Ak máš otázky na článok „Passau – Bratislava na bicykli“, daj do komentu a radi odpovieme

Ak ťa láka cyklotrasa z Bratislavy do Budapešti, pozri sem.

Alebo ťa láka jednoduchšia cyklotrasa v Rakúsku? Čo tak Neziderské jazero pri Bratislave?

Zdieľaj tento článok