Na svete máme 193 krajín podľa OSN a niektoré by boli rady, ak by sa stali členmi tejto organizácie. Vo svete máme mnoho oblastí, ktoré sa odtrhli od svojej domovskej krajiny, ale nikto ich nechce. Ale máme aj krajiny, ktoré sú už rokmi členmi OSN, avšak niektorá krajina ich kvôli historickým alebo náboženským konfliktom odmieta uznať. Aj o tom je článok „Neuznávané krajiny sveta“.

Krajiny, ktoré sú členmi OSN, ale aspoň jeden zo štátov OSN ich neuznáva

Arménsko – táto ťažko skúšaná krajina má nielen zlé vzťahy s Azerbajdžanom a Tureckom kvôli Náhornému Karabachu, ale napríklad Pakistan vôbec neuznáva túto kaukazskú krajinu. Dôvod? Opäť Náhorný Karabach.

Čína – krajina, ktorá neuznáva Čínu, je Taiwan a tie, ktoré uznávajú Taiwan. Dôvod je jednoduchý. Taiwan po roku 1949 (koniec občianskej vojny medzi komunistami a koumintangom) sa považuje za nástupnický štát.

Cyprus – každý asi pozná  spor medzi Tureckom, Cyprusom a Severným Cyprusom, ktorý je nečlenským štátom. A keďže Turecko podporuje Severný Cyprus, tak Ankara neuznáva Cyprus.

Izrael – doteraz neuznáva židovský štát 26 krajín OSN. Sú medzi nimi krajiny ako Afganistan, Alžírsko, Bangladéš, Brunej, Komorské ostrovy, Kuba, Džibuti, Guinea, Indonézia, Irán, Irak, Kuvajt, Libanon, Líbya, Malajzia, Maldivy, Niger, KĽDR, Omán, Pakistan, Katar, Saudská Arábia, Somálsko, Sýria, Tunisko, Venezuela a Jemen. Dôvody neuznania a vzťahy s Izraelom si môžete prečítať na tejto stránke, ktorá je v angličtine International Recognition of Israel (jewishvirtuallibrary.org)

Neuznávané krajiny sveta
Nielen o Jeruzalem sa hádajú krajiny

KĽDR – jeden z najuzavretejších štátov sveta neuznáva Japonsko a Južná Kórea.

Južná Kórea – od roku 1948 ju neuznáva len jeden jediný štát. KĽDR.

Neuznávané krajiny sveta
Kórejský poloostrov

Nečlenské štáty OSN, ktoré však uznáva aspoň jeden člen OSN

Abcházsko – Je to nezávislá republika ležiaca na východnom pobreží Čierneho mora susediaca na severe s Ruskom a na juhu s Gruzínskom. Uznalo ju Rusko, Nikaragua, Venezuela, Nauru, Vanuatu a Tuvalu 23. mája 2011 a takisto nezávislé republiky Južné Osetsko a Podnestersko (tieto republiky OSN takisto neuznala), v kontexte čoho je označovaná aj ako Abcházska republika. Zvyšok medzinárodnej komunity označuje Abcházsko za teritoriálnu súčasť Gruzínska.

Neuznávané krajiny sveta
Abcházsko a Južná Osetia Zdroj: wikipedia

Taiwan – Táto ostrovná krajina bola až do roku 1971 stálym členom OSN a právoplatným nástupcom Čínskej republiky. Všetko sa zmenilo práve v tomto roku a dnešnej Čínskej ľudovej republike bol priznaný status, že je nástupnickým štátom. Taiwan uznávajú krajiny ako Belize, Guatemala, Haiti, Vatikán, Honduras, Maršalove ostrovy, Nauru, Nikaragua, Palau, Paraguaj, Svätá Lucia, Svätý Krištof a Nevis, Svätý Vincent a Grenadíny, Eswatini a Tuvalu.

Kosovo – V roku 2008 vyhlásilo samostatný štát, ktorý nie je formálne uznaný všetkými štátmi. Zo 193 krajín sveta uznalo Kosovo doteraz 93 štátov. Slovenská republika Kosovo do dnešných dní neuznala.

Severný Cyprus – ten je do dnešných dní uznaný len jedným štátom OSN – Tureckom.

Palestína – Zo 193 krajín uznáva Palestínu 138 krajín. 10.11. 2012  získala Palestína štatút nečlenského pozorovateľa Valného zhromaždenia Organizácie spojených národov. S palestínskou žiadosťou o povýšenie na nečlenský pozorovateľský štát súhlasilo 138 krajín, 9 krajín bolo proti a 41 krajín sa zdržalo (medzi nimi aj Slovensko). 

Západná Sahara – Je to územie s rozlohou cez 216-tisíc kilometrov štvorcových a žije tu cca. 500-tisíc obyvateľov. Voľakedy táto oblasť patrila Španielsku do roku 1975, kedy územie odovzdalo Maroku a Mauretánii. V roku 1979 sa Mauretánia vzdala svojich nárokov na územie dnešnej Západnej Sahary, ale odbojové hnutie, ktoré sa volá do dnešných dní Polisario, pokračovalo v bojoch. Hnutie, ktoré sídli v Alžírsku, bojuje za nezávislosť územia pod názvom Saharská arabská demokratická republika. Preto, keď sa pozriete na mapu, zistíte, že cez toto územie prechádza hranica, kde sú stále nášľapné míny. Saharskú arabskú demokratickú republiku uznáva okolo 45 štátov sveta, ale podľa OSN to nie je štát. Takže by sme mohli povedať, že je to najväčšie osídlené územie bez vlastnej štátnosti.

Neuznávané krajiny sveta
Západná Sahara Zdroj: wikipedia
Hranica medzi Marokom a Západnou Saharou

Južná Osetsko – Je to územie pri hraniciach s Ruskom, ktoré v roku 2008 vyhlásilo samostatný štát. Uznaný je iba Ruskom, Nikaraguou, Venezuelou a Nauru. Ostatné štáty sveta OSN Južné Osetsko naďalej považujú za súčasť Gruzínska, tak ako to bolo do roku 2008.

Neuznávané krajiny sveta
Južné Osetsko

Nečlenské štáty OSN uznané len nečlenskými štátmi OSN

Náhorný Karabach – Je to medzinárodne neuznaný de facto štát v juhozápadnom Azerbajdžane a má 150-tisíc obyvateľov, z ktorých je cca 95 % Arménov. Svoju nezávislosť republika vyhlásila 2. septembra 1991, ale dodnes ju neuznal nijaký štát. Jadro jej územia tvorí územie bývalej sovietskej Náhornej karabašskej autonómnej oblasti Sovietskej socialistickej republiky a z nej je odvodený aj jej názov. Uznávajú ju Podnestersko, Abcházsko a Južná Osetia.

Podnestersko – Ak by sme sa z pohľadu Podnesterska pozreli na to, ktoré krajiny ho uznali, tak je to Južné Osetsko, Náhorný Karabach a Abcházsko, ktoré, mimochodom, tiež nie sú uznané žiadnym štátom OSN.

Napriek tomu Podnestersko vykazuje všetky prvky samostatného štátu, akými sú vlastné územie, obyvateľstvo a štátna moc. Má aj svoju vlastnú menu, národnú banku a aj štátne symboly ako vlajka a štátna hymna. Táto republika vznikla v dôsledku krátkej vojny v roku 1991 – 1992 medzi moldavskou armádou a podnesterskými ozbrojenými silami, ktoré boli podporované sovietskou 14. armádou. Rusko dodnes drží ochrannú ruku nad Podnesterskom v podobe svojich vojenských základní a jednotiek, ktoré na území Podnesterska pôsobia aj ako medzinárodný pozorovateľ nikým neuznaných hraníc medzi Moldavskom a Podnesterskom. Táto krajina, ktorá leží na ľavom toku rieky Dnester, má okolo 550-tisíc obyvateľov a hlavným mestom je Tiraspol.

Ako sa dostaneš do Podnesterska? Napríklad takto.

Hlavné mesto Podnesterska – Tiraspol

Luhansk, Donetsk – tieto dve oblasti, ktoré boli súčasťou Ukrajiny, poslali žiadosť o uznanie 3 krajinám v OSN – Kube, Venezuele a Nikarague, ale doteraz nereflektovali na ich požiadavku. Jedine Južná Osetia uznala tieto dve oblasti za samostatnú krajinu. Avšak ako vieme, Južná Osetia nie je uznanou krajinou OSN.

Nečlenské štáty OSN neuznané žiadnym štátom

Somaliland –Je to autonómna oblasť, ktorá vyhlásila samostatnosť v roku 1991 od centrálnej vlády v Mogadišo. Fakticky funguje ako samostatný štát. Má vlastnú menu, armádu, políciu, vlajku, územie. Ale de iure túto oblasť ešte nijaký štát neuznal, takže Somaliland oficiálne patrí  stále pod federálnu vládu Somálska.

Chcel by si sa sem pozrieť? Tak si prečítaj podrobné rady tu

Somaliland Zdroj: Wikipedia

Medzi jednotlivými neuznanými krajinami (Podnestersko, Severný Cyprus, Karabach, Abcházsko a podobne) majú dokonca vlastné majstrovstvá sveta vo futbale neuznaných krajín.

Máte otázky na článok „Neuznávané krajiny sveta“? Dajte do komentu a radi odpovieme.

Ako sa dostať do neuznaných republík severného Kaukazu a na Krym? Všetky informácie sa dočítaš tu.

Zdieľaj tento článok