Hľadáte inšpiráciu, kam vyraziť s rodinou na predĺžený víkend? Niekam blízko a aby vám to neohrozilo rodinný rozpočet? Čo tak južné Čechy, ktoré na svojom území ukrývajú krásne miesta plné historických pamiatok so skvelou kuchyňou? Tento okruh má aj pridanú hodnotu v tom, že ten, kto miluje pivo, bude v siedmom nebi. Lebo práve tu sa zrodila jedna legenda menom Budvar. Itinerár „Južné Čechy – itinerár na predĺžený víkend“ vás prevedie známymi i menej známymi miestami
Prečo práve sem?
Česko je známe tým, že v období stredoveku patrilo České kráľovstvo medzi najvýznamnejšie štátne útvary. Netreba spomínať, že napríklad taká Praha bola 90 rokov hlavným mestom Svätej ríše rímskej alebo že tu celkovo vládlo 21 českých kráľov. Praha patrí medzi najkrajšie mestá na svete, kde sa mieša gotika, barok a secesia. Tušili ste, že v Čechách nájdeme aj ďalšie krásne mestá?
Mnohí turisti, ktorí prídu do Prahy, sú ňou právom ohúrení. Tak trochu pozabudnú, že ďalšie bývalé kráľovské mestá nájdeme napríklad na juhu Čiech. Dovoľte, aby sme vám predstavili tri mestá, ktoré vás nielen prekvapia, ale aj sa niečo naučíte, získate neobyčajné fotografie a ochutnáte skvelé jedlá.
České Budějovice
Boli založené ako kráľovské mesto v roku 1265. Lokáciu uskutočnil na príkaz kráľa Přemysla Otakara II. jeho rytier Hirzo. Nové mesto malo predstavovať dosiaľ chýbajúcu základňu kráľovskej moci v južných Čechách, kde mali výraznú moc rody Vítkovcov a Rožmberkovcov. Tieto dve „lokálne mocnosti“ medzi sebou dlho súperili, až kým obe neporazil ich spoločný nepriateľ – husiti. A netreba zabudnúť, že tu sa začalo variť dnes jediné štátne pivo Budvar, ktorý dostanete až v 80 krajinách sveta.
Tábor
Práve husiti dali Česku ďalšiu krásnu lokalitu. Možno, že ste doteraz o Tábore nepočuli, ale verte, že vás prekvapí krásne historické mesto nielen s mohutnými hradbami, ale aj úzkymi kamennými uličkami či stredovekým námestím. Práve pri Tábore sa možno zamyslíte, prečo toto mesto doteraz unikalo vašej pozornosti.
Tábor bol založený v roku 1420 husitmi a pomenovaný podľa hory Thabor pri Nazarete v dnešnom Izraeli. Zakladatelia mesta pochádzajúci z celých Čiech boli odhodlaní vytvoriť nové spoločenstvo, „obec spravodlivých“ odmietajúcu ľudské zákony a riadiacu sa iba zákonom Božím. Spočiatku tu realizovali ideály kresťanského komunizmu, teda dobrovoľného zdieľania majetku bez súkromného vlastníctva. Novoprišelci odovzdávali všetok svoj majetok do kadí na námestí. Takto zozbieraný majetok bol rozdeľovaný medzi členov obce podľa ich potrieb. Teoreticky si boli všetci rovní, žili jednoduchým životom bez prepychu, na poriadok dohliadali štyria zvolení hajtmani. Občania sa nazývali táboriti.
Český Krumlov
V minulosti bolo mesto sídelným mestom mnohých mocných českých rodov – Vítkovcov, pánov z Krumlova, Rožmberkov, Eggenbergov a Schwarzenbergov, ktoré sa cielene starali o jeho výstavbu a reprezentatívny charakter. Český Krumlov bol zároveň hlavným správnym centrom Rožmberského domínia a do roku 1918 aj Krumlovského vojvodstva a Dominia schwarzenberského. Od roku 1992 je mesto zapísané do svetového zoznamu UNESCO a jeho stredoveké centrum patrí medzi najkrajšie v Čechách. Príďte sa presvedčiť.
Ako naplánovať trasu?
My sme vyrazili z Bratislavy a išli cez Rakúsko (smer Linz – na diaľnici potrebujete rakúsku diaľničnú známku, najlacnejšia na 10 dní stojí 9,60 eura) a prekročili hranice medzi Rakúskom a Českom pri lokalite Dolní Dvořiště.
- deň: Ak ste v Bratislave, vyrazte o 8.00 a cesta do Českých Budějovíc cez Rakúsko vám zaberie cca 4 až 5 hodín.
Popoludní prehliadka mesta
- Najväčšie štvorcové námestie v Česku a jedno z najväčších v Európe. V jeho strede stojí baroková Samsonova fontána, blízko je v dlažbe zasadený povesťami opradený bludný kameň; spoznáte ho podľa vyrytého krížika.
- Mestu dominuje už z diaľky viditeľná 72 m vysoká Čierna veža. Po zdolaní 225 schodov sa návštevníkom naskytne krásny výhľad do okolitej krajiny aj na spomínané námestie s takmer štvorcovým pôdorysom a rozlohou 133 x 137 m.
- Námestie lemujú renesančné a barokové domy, z ktorých najvýznamnejšia je barokovo prestavaná budova radnice.
- V rokoch 1827 – 1873 viedla z Českých Budějovíc do Linzu konská železnica, ktorá bola prvou svojho druhu na európskom kontinente a dnes ju pripomína múzejná expozícia umiestnená v bývalom strážnom domčeku na Mánesovej ulici.
- Neďaleko odtiaľ sa nachádza Vodárenská veža, ktorá v minulosti zásobovala mesto vodou. Dnes sa v nej dozviete o príbehu vody v meste.
- Svoje sídlo tu má aj svetoznámy výrobca písacích a výtvarných potrieb KOH-I-NOOR alebo pivovar Budějovický Budvar, ktorý je možné navštíviť v rámci pravidelných komentovaných prehliadok a ide o skvelý zážitok. Nielen, že sa dozviete technológiu, ale v rámci prehliadky sa dostanete do pivníc. Viete v čom je Budvar unikátny oproti iným českých pív? Dozviete sa.
A kam sa ísť najesť? Jednoznačne do Masných krámov. Táto reštaurácia má zaujímavú históriu. Voľakedy sa mäso predávalo na hlavnom námestí, avšak za čias Karla IV. vyšlo nariadenie vytvoriť obchod s názvom Masné krámy. Dnes je to veľmi dobrá reštaurácia, kde čapujú Budvar. Len pozor. Nemajte veľké oči pri jedle, objednajte si len jednu skromnú porciu. Tá „kachna“, ktorú som si dal, bola obrovská…
2. deň: Výlet do Českého Krumlova – len 22 km od Budějovíc nájdete jedno z najkrajších miest. Odporúčame vyraziť o 8.00, aby ste sa vyhli turistickým autobusom, ktoré sem dorazia medzi 9.30 až 10.00
Vyhraďte si na mesto celý príjemný deň a dajte sa vtiahnuť do všetkých tých malých úzkych uličiek. Prehliadku začnite na hrade (zadarmo môžete prejsť jeho nádvoriami) a naskytne sa vám pohľad na celé mesto. Potom zíďte do mesta a dajte sa unášať skvelým pocitom.
Ak hľadáte autentickú reštauráciu s dobrým jedlom a pivkom, tak potom Krumlovský mlýn.
Podvečer príchod do Budějovíc
3. deň: Ráno o 9.00 smer Tábor. Cesta zaberie cca hodinu a vzdialenosť je 62 kilometrov.
Ak ste mali pocit, že Český Krumlov bol preplnený turistami, v Tábore sa toho nemusíte obávať. Mnoho ľudí ho obchádza, a pritom je plný husitskej histórie. A kde inde sa naučiť niečo o tomto hnutí, ak nie práve v meste Tábor?
Táborská radnica dokončená okolo roku 1521 patrí k najvýznamnejším pamiatkam neskorej gotiky v juhočeských mestách. V interiéroch nájdete výstavnú sálu Husitského múzea, ktorého hlavná expozícia sa venuje husitom. Nedajte si ujsť prehliadku táborského stredovekého podzemia. Prehliadkový okruh, ktorý vznikol prepojením stredovekých pivníc niekoľkých domov okolo námestia v polovici 20. storočia, sa začína priamo v radničných priestoroch.
Samotné mesto je maličké a prejdete ho za také tri hodiny.
Po obede, ktorý si môžete dať na hlavnom námestí, naberiete smer domov. Alebo sa ešte zastavíte v Prahe? 🙂
Máte otázky na „Južné Čechy – itinerár na predĺžený víkend“? Dajte do komentu a radi odpovieme a poradíme
Alebo prejsť na motorke resp. na mopede Slovensko? Inšpirujte sa aj tu