Tento 3. najväčší kraj na Slovensku má úplne všetko. Hory, pamiatky, sakrálne stavby, hrady, kúpeľe. Je len na každom z vás, čo si vyberiete.

Itinerár:

 1. deň: Doobeda prehliadka hradu Strečno, z ktorého je krásny výhľad na okolie. Obed si dajte v historickom centre mesta Žilina a následne presun k Oravskému zámku.

Centrum Žiliny

2. deň: V tento deň navrhujeme rafting, ktorý je určený pre každého.

  • Splav so štartom z lodenice v Dolnom Kubíne a cieľom v Kraľovanoch, ktorý trvá cca 3 hodiny. Môžete, samozrejme, skončiť aj skôr na ktoromkoľvek mieste.
  • Splav so štartom v hornej časti Oravy a cieľom v lodenici v Dolnom Kubíne. Z  Oravského Podzámku  to potrvá asi 3 hodiny, z Dolnej Lehoty 3 hodiny 20 minút, z Hornej Lehoty 3 a pol hodiny, zo Sedliackej Dubovej 4 a pol hodiny.
Žilinský kraj - rady, tipy a itinerár

3. deň: V posledný deň sa zamerajte na drevené kostolíky v Žilinskom kraji. Začnite v Tvrdošíne, kde je tamojší kostol zapísaný do kultúrneho dedičstva UNESCO, následne zamierte do Istebného a Leštín a deň zakončíte v známom Vlkolínci.

Pre tých, čo sa zaujímajú o hrady

Strečno, Starý hrad, Lietava, Hričovský hrad, Liptovský hrad, Likava, Súľovský hrad, ale hlavne Oravský hrad. Všetky spomenuté hrady sa nachádzajú na prekrásnych vyhliadkových miestach a vy budete mať pridanú hodnotu z danej návštevy.

Pre tých, čo by chceli ísť do hôr

Malá a Veľká Fatra, Chočské vrchy, ale aj Západné Tatry a Nízke Tatry.

  • Malá Fatra – turisti navštevujú hlavne tieto miesta: Šútovský vodopád, Horné diery a Dolné diery a z vrcholov Malý Rozsutec, Veľký Rozsutec a Veľký Fatranský Kriváň.  Východiskovými bodmi pre turistiku sú Terchová, Štefanová a Vrátna
  • Veľká Fatra – Medzi významné centrá turistiky patria Donovaly, Malinô Brdo, Vlkolínec, lokálne aj Harmanecká jaskyňa s okolím a Kráľova hoľa. Východiskom pre turistiku je Martin, Ružomberok, lyžiarske strediská Donovaly, Malinné a rezervácia ľudovej architektúry Vlkolínec
Veľká Fatra
  • Nízke Tatry – môžete vystúpiť na najvyššie nízkotatranské končiare, ako je Chopok a Ďumbier a sú súčasťou najkrajšej slovenskej hrebeňovky. Východiskom pre návštevu Nízkych Tatier je zo severnej strany Demänovská dolina a v nej stredisko Jasná, z južnej strany Mýto pod Ďumbierom a Tále

Pre tých, čo sa zaujímajú o drevené kostolíky

Najkrajšie drevené sakrálne stavby nájdete v Istebnom, Leštinách, Svätom Kríži, Tvrdošíne, ale aj vo Vlkolínci.

Žilinský kraj - rady, tipy a itinerár
Drevené kostolíky – Tvrdošín

Pre tých, čo sa radi špľachocú v kúpeľoch

Rajecké Teplice, Turčianske Teplice a Lúčky

Ak by si chcel vystúpiť na najvyššie vrcholy jednotlivých krajov a pritom vyhrať zaujímavé ceny, pozri na stránku Spoznaj Slovensko sem.

Zdieľaj tento článok