Víza
Pobyt občanov SR do max. 15 dní je bezvízový. Na dlhší pobyt je potrebné požiadať o víza najmenej 7 dní vopred. Cudzinci z krajín alebo z oblastí, kde nie je diplomatické alebo konzulárne zastúpenie krajiny, môžu požiadať o povolenie na vstup online najmenej 7 pracovných dní vopred na internetovej stránke Migračnej a hraničnej služby. http://www.smf.st/virtualvisa/
Pri vstupe do krajiny môže hraničná polícia vyžadovať preukázanie sa spiatočnou letenkou, dostatkom finančných prostriedkov na pobyt (100 eur na deň) a rezerváciou ubytovania. V prípade, že pricestujete z krajiny (vrátane tranzitu cez letisko v takej krajine) s rizikom prenosu žltej zimnice, vyžaduje sa medzinárodný očkovací preukaz s potvrdením očkovania proti žltej zimnici.
Od 15. júna 2016 sa v hoteloch a turistických agentúrach hradí turistická daň vo výške 75-tisíc dobier na osobu a noc (cca. 3,10 eura). Odletová letisková daň sa hradí na medzinárodnom letisku vo výške 20 eur.
(zdroj www.mzv.sk)
Krátky popis ostrova
Ide o tropické ostrovy, ktoré ležia v Guinejskom zálive asi 300 kilometrov od Gabonu. Celková rozloha štátu je 1 001 štvorcových kilometrov.
Do roku 1471 to boli neobývané ostrovy, ktoré objavili Portugalci počas svojich ciest okolo Afriky. Okrem krátkeho obdobia medzi rokmi 1641 až 1648, keď si ich privlastnili Holanďania, boli ostrovy do roku 1975 portugalskou kolóniou. Napriek malej rozlohe plnili ostrovy strategickú úlohu v rámci portugalských kolónií. Lode, ktoré sa plavili z Indie domov do Portugalska, sa tu zastavovali a dopĺňali dôležité suroviny. Dalo by sa povedať, že tieto ostrovy boli takou malou perlou v portugalskom kráľovstve.
Darilo sa tu veľmi dobre cukrovej trstine a kakau. Svätý Tomáš bol dokonca v istom období najväčším producentom kakaa. Do dnešných dní tvorí kakao 90 percent celého exportu tohto takmer 200-tisícového národa.
Bezpečnosť
Ide o bezpečné ostrovy, kde ti nič vážne nehrozí. Netreba sa obávať žiadnych tropických chorôb, nevyžaduje sa žiadne povinné očkovanie a takisto kriminalita je tu na nižšej úrovni ako v Thajsku alebo na Kube. O tom, prečo sa zbytočne bojíme ísť do Afriky si môžeš prečítať tu.
Zaujímavé fakty
- Ide o druhý najmenší štát v Afrike, čo sa týka počtu obyvateľov.
- Patrí medzi 10 najmenej navštevovaných krajín sveta. Minulý rok to bolo cca 30-tisíc turistov. (Toto číslo však bude každý rok rásť).
- Ide o jednu z prvých afrických krajín, ktorá zaviedla politické demokratické princípy.
- Princov ostrov bol pridaný do zoznamu UNESCO vďaka svojej jedinečnej faune a flóre.
- Na ostrove dokazovali Einsteinovu teóriu relativity počas zatmenia slnka.
Kedy je najlepšie ísť sem?
Medzi októbrom a májom je obdobie dažďov. Napriek tomu je tu stále teplo okolo 25° C a hlavne vlhko. Ide o klasické rovníkové počasie.
Ako sa sem viem dostať?
Dnes je to veľmi jednoduché. Lieta sem európska letecká spoločnosť TAP z Lisabonu trikrát týždenne. Ak by si však chcel letieť z Afriky, pravidelné spojenie je cez Angolu, Rovníkovú Guineu a sem-tam z Kamerunu alebo Nigérie. Výhodné letenky na Svätého Tomáša nájdeš ja na Travelistane v sekcii „Letenky„
Doprava na ostrove
V rámci ostrova Svätý Tomáš zabezpečujú dopravu z hlavného mesta Sao Tomé minivany. Harmonogram je veľmi nepravidelný a prekonávanie vzdialeností trvá trochu dlhšie. Cesty mimo mesta často nie sú v dosť dobrom stave, hlavne na Princovom ostrove.
Doprava medzi ostrovmi
Dostať sa zo Svätého Tomáša na Princov ostrov možno dvoma spôsobmi:
- Letecky – let trvá cca 35 minút (vzdialenosť 180 kilometrov) – https://www.stpairways.st/
- Loďou – je lepšie spýtať sa na konkrétne dátumy na tejto stránke https://www.saotomechoice.com/about/
Čo sa dá vidieť
Malé ostrovy, ale veľmi bohaté a takmer každý si tu niečo nájde
Svätý Tomáš
- Obo National Park – dá sa spraviť trek na 2 024 metrov vysokú (najvyššiu) horu Pico de Sao Tome. Ide o dvojdňový trek a je nutné mať miestneho sprievodcu, ktorého si vybavíš cez miestnu CK v Sao Tome na hlavnom námestí. Samotný park je plný vodopádov, žije tu 108 druhov vtákov a je tu bohatá fauna a flóra.
- Sao Tomé – hlavné mesto – malé koloniálne mesto so zaujímavými historickými budovami. Prehliadku si urobíš do 2 – 3 hodín (prezidentský palác, pevnosť na kraji mesta, hlavné námestie). Za zmienku určite stojí obchod s predajom kakaa a čokolády (nájdeš ho veľmi jednoducho, ostrovy sú najväčším vývozcom kakaa na svete.)
- Boca do Inferno – prírodné skalné útesy pri mori cca 18 km južne od hlavného mesta
- Pozorovanie veľrýb – medzi septembrom a októbrom sa tu dajú pozorovať veľryby
- Pláž Jale – asi najkrajšia pláž na ostrove Svätý Tomáš
Princov ostrov – ide o ostrov, ktorý je dlhý 20 kilometrov a široký 12 kilometrov. Je tu jedna z najlepšie zachovaných džunglí v západnej Afrike. Je to miesto pre milovníkov prírody.
Pláž –tu si každý milovník prázdnych pláži príde vyslovene na svoje.
- Bom Bom – asi najkrajšia pláž vôbec. Neočakávaj však niečo upravené (netreba sa obávať odpadkov atď.) Tá krása je výnimočná, lebo si tu všetko žije svojím životom.
- Praia Seabra
- Praia Burra
- Praia Banana
Na pláže sa dostanete buď prenajatou dopravou alebo loďou. Na plážach nie sú žiadne reštaurácie, bary, lehátka…proste nič a to je na tom to krásne a odmenou vám bude, že tu budeš určite sám.
Ubytovanie
Afrika je drahá, ale Svätý Tomáš nedosahuje až také ceny ako povedzme Zanzibar – Tanzánia. Ubytovanie nájdeš už od 30 eur pre dvojicu (guest house, hotel v centre mesta). Izbu v klasickom štvorhviezdičkovom hoteli dostaneš pre dvojicu od 140 eur. Tomu, kto hľadá luxus, odporúčam Sundy Praia na Princovom ostrove https://sundyprincipe.com/
Koľko dní treba na spoznávanie?
Ak zrátam kombináciu oddychu a spoznávania, najlepšie je stráviť tu 6 –7 dní. Ak by si chcel vyjsť aj na najvyššiu horu, treba určite 7 dní.
Hľadáš cestovateľské itineráre do celého sveta? Pozri sem a inšpiruj sa.