Krátka história

Keď Krištof Kolumbus roku 1493 objavil Svätý Krištof a Nevis, ostrovy obývali karibskí Indiáni. Dnes je väčšina obyvateľov potomkami afrických otrokov. Začiatkom 17. storočia prišli na ostrovy najprv Briti a hneď nato aj Francúzi. Rivalita medzi nimi trvala takmer 100 rokov. V roku 1783 pripadli ostrovy definitívne Veľkej Británii. V rokoch 1958 ‒ 1962 boli ostrovy začlenené do Západoindickej federácie. V septembri 1983 Svätý Krištof a Nevis získava nezávislosť od Veľkej Británie a stáva sa súčasťou Commonwealthu. V polovici 80. rokov pád cien cukru ohrozil hospodárstvo krajiny, ktorá bola z tohto dôvodu nútená diverzifikovať sa so zameraním na turizmus a finančné služby. Od roku 1995 sa stretávajú vo voľbách iba dve najväčšie strany, t. j. Ľudové akčné hnutie (PAM) a Labouristická strana Svätého Krištofa a Nevisa (SKNLP). Voľby v roku 2004 opätovne vyhrala SKNLP a premiérom sa už po tretí raz po sebe stal Denzil Douglas. Jasná dominancia SKNLP nakoniec prispela k upokojeniu vnútorných pomerov. Ústava zaručuje menšiemu Nevisu značnú autonómiu, pričom disponuje vlastným zhromaždením, lokálnym premiérom a zástupcom generálneho guvernéra. Za určitých podmienok (po schválení dvoma tretinami členov zhromaždenia a dvoma tretinami hlasov voličov v referende) môže ostrov Nevis vystúpiť z federácie. V súčasnosti sa o to usiluje Neviská reformná strana, ktorej prvý pokus o osamostatnenie v roku 1998 nevyšiel. (zdroj: www.mzv.sk)

Svätý Krištof a Nevis ‒ cestovateľské rady, tipy a itinerár

Kedy ísť

Najlepším obdobím nielen na cestu na Svätý Krištof a Nevis, ale aj do Karibiku je obdobie od konca novembra do apríla, keď je obdobie sucha. Ostatné mesiace sú daždivé a hlavne august je známy tým, že sem zavítajú hurikány. Preto sa nikdy nedaj zlákať lacnými letenkami. Ak by ťa zachytil hurikán, vtedy nič poriadne nelieta.

Víza

Slováci a Česi nepotrebujú víza, ak cestujú za účelom turistiky. Vstupná pečiatka sa vydáva až na tri mesiace. Pri vstupe cez medzinárodné letisko sa niekedy vyžaduje preukázanie spiatočnej letenky a ubytovania. Takisto si treba dávať pozor, aby ste v príručnej batožine nemali žiadne mäsové a mliečne výrobky a ovocie.

Svätý Krištof a Nevis ‒ cestovateľské rady, tipy a itinerár

Doprava

Priame spojenie s Európou neexistuje. Najrýchlejším spôsobom, ako sa vieš dostať z Európy na Svätý Krištof a Nevis, je letieť s British Airways alebo Virgin z Londýna na Antiguu a Barbudu a následne preletieť partnerskou leteckou spoločnosťou LIAT na Svätý Krištof ‒ let trvá 22 minút.

Svätý Krištof a Nevis má takisto priame spojenie s USA, Trinidadom a Tobagom a Svätým Martinom.

Ak by si chcel spoznať ďalšie Karibské ostrovy, inšpiruj sa článkom tu.

Miestna doprava

  • Okolo ostrova vedie 58-kilometrová cesta 1. triedy, čiže celý ostrov prejdeš do 2 hodín bez zastavenia.
  • Okolo ostrova ide nepravidelná miestna doprava, ktorá zastaví, kde chceš.

Prenajať si auto na letisku ‒ Avis (urob si dopredu rezerváciu). Na prenajatie auta potrebuješ:

  • Svoj vodičský preukaz + medzinárodný vodičský preukaz
  • Medzinárodný vodičský preukaz vybavíš na počkanie na oddeleniach dokladov poriadkovej polície príslušného okresného riaditeľstva Policajného zboru. Stojí to 6,50 eura a potrebuješ predložiť aktuálny vodičský preukaz a jednu fotografiu.
  • Minimálne 2-ročná skúsenosť pri šoférovaní, resp. min. 2 roky starý vodičský preukaz.
Svätý Krištof a Nevis ‒ cestovateľské rady, tipy a itinerár

Ceny, ubytovanie…

Karibik nie je lacnou záležitosťou. Svätý Krištof a Nevis patrí medzi najdrahšie karibské ostrovy. Treba rátať, že tu zaplatíš o tretinu viac ako na Grenade či na Svätom Vincente

Na Svätom Krištofe a Nevise platí východokaribský dolár a pomer k euru nájdeš tu. Dá sa platiť aj americkým dolárom.

  • Jedlo v lokálnej reštaurácii bez nápoja od 5 eur
  • Jedlo v lepšej reštaurácií bez nápoja od 10 eur
  • Guest house od 30 eur
  • 3-hviezdičkový hotel od 50 ‒ 60 eur
  • 4-hviezdičkový hotel od 100 eur
  • 5-hviezdičkový hotel od 170 eur
  • Prenajatie auta na celý deň bez poistky od 50 ‒ 100 eur

Aké sú aktuálne ceny potravín, dopravy, služieb a ďalších vecí? Pozri si ceny a priemerné životné náklady na ostrove Sv. Krištof a Nevis.

Najlepšia možnosť na precestovania ostrova je ísť s miestnym taxikárom, ktorého si dohodneš na letisku. Ak ste skupinka ľudí (4 ‒ 7), tak za 4-hodinovú tour s výkladom zaplatíš okolo 150 USD. Je to síce drahšie ako prenajatie si auta, ale lepšie sa dozvieš miestne súvislosti.

Koľko treba času na ostrov?

Ide o veľmi malé ostrovy. Hlavný ostrov Svätý Krištof má cestu, ktorá meria 58 kilometrov. Reálne ti na spoznávanie stačí 1 deň. Ak by si chcel ešte vystúpiť na miestnu sopku a oddýchnuť si na miestnej pláži, tak treba rátať 3 až 5 dní.

Svätý Krištof a Nevis ‒ cestovateľské rady, tipy a itinerár

Čo môžeš vidieť? Kam ísť?

  • Basseterre ‒ hlavné mesto krajiny s krásnou koloniálnou architektúrou. Mesto prejdeš za 2 hodiny, ale budeš sa tu cítiť veľmi príjemne. Mesto patrí aspoň podľa mňa medzi najpôvabnejšie karibské mestá. Koloniálnu architektúru nájdeš okolo ulice Canal. Za zmienku stojí, pochopiteľne, miestna katedrála, kruhové hodiny či miestne trhovisko.
  • Brimstone pevnosť ‒ asi najväčší „highlight” ostrova. Pevnosť, ktorá je od Basseterre vzdialená asi 30 minút jazdy, sa týči na kopci s krásnym výhľadom do okolia. Odtiaľto sa dá dovidieť až na Svätý Martin či Sabu. Pevnosť postavili Angličania a patrila medzi najstrategickejšie pevnosti v Karibiku. Vstup je 10 USD a prehliadka zoberie do 90 minút.
  • Pri dedine St. Paul je miesto, kde sa stretáva Karibik s Atlantikom. Je tu vyhliadka a uvidíš rôzne smery morských vĺn.
  • Za dedinou Saddler je formácia čiernych skál v mori, ktoré boli vytvorené lávou.
  • Mount Liamuiga, 1 156 metrov ‒ najvyššia hora tohto štátika. Ide o vyhasnutú sopku a trek, ktorý zoberie minimálne 3 hodiny, ide od dediny Newton Ground. Najlepšie je začať pre teploty o 7.00. Maj dostatok vody, jedla a teplé oblečenie. Hore je často zamračené, prší a teplota padne aj na 10 stupňov. Trek zaberie celý deň.
  • Vlak ‒ ten, kto by nechcel spoznávať Svätý Krištof cez vyhliadkový vlak, nech ide na 3-hodinovú vyhliadkovú trasu. Aktuálne informácie ohľadom časov, cien a rezervácií nájdeš na http://www.stkittsscenicrailway.com/
  • Pláže – na Svätom Krištofe nie sú také „exkluzívne” pláže ako na Svätom Vincente či na Antigue. Väčšina hotelov je na atlantickej strane, a teda je tu dosť vĺn.

Nevis

Ide o menší ostrov a dostaneš sa sem pravidelnou dopravou zo Svätého Krištofa. Viac info na https://www.sknvibes.com/travel/ferry.cfm . Vzdialenosť medzi ostrovmi je 6 kilometrov.

Na ostrove nájdeš pevnosť Fort Charles, miestne múzeum v meste Charlestown a pláž Windward na východe ostrova.

Hľadáš cestovateľské itineráre do celého sveta? Každú nedeľu uverejňujem jeden zo svojich ciest.

Zdieľaj tento článok