Víza

Od 1. januára 2012 sa vstup do krajiny spravuje prostredníctvom systému ETA (Electronic Travel Authorization). Od občanov SR sa vyžaduje registrácia prostredníctvom online portálu http://www.eta.gov.lk/.

Pri registrácii je potrebný kontakt formou e-mailu, na ktorý žiadateľ do 24 hodín získa potvrdenie o prijatej platbe, ako aj ďalšie potvrdenie so súhlasom so vstupom do krajiny. ETA (víza) pre turistov sú platné max. 30 dní s možnosťou dvoch vstupov do krajiny. Na vstup do krajiny je potrebný pas s platnosťou min. 6 mesiacov po opustení krajiny. Na to si úradníci dávajú  veľký pozor. Povolenie môžu turisti získať aj pri vstupe na letisku v Kolombe, ale treba rátať s časovým zdržaním, resp. dlhými radmi.

Od 1.8. 2019 by mal byť bezvízový režim pre občanov Slovenskej republiky. Pred cestou sa informuj zatiaľ na ambasáde Srí Lanky.

Poplatky

Turistické víza/ETA – 35 USD (resp. 40 USD na letisku)

Deti do 12 rokov – bezplatne (podliehajú však procedúre ETA)

V prípade cesty na iný ako turistický účel je potrebné žiadať o víza na veľvyslanectve Srí Lanky vo Viedni (adresa: Weyringergasse 33, 4. poschodie, 1040 Wien,  http://www.srilankaembassy.at/).

Srí Lanka - cestovateľské rady, tipy, itinerár a rozpočet

Predĺženie víz

Víza je možné predĺžiť na imigračnom úrade v Kolombe (Department of Immigration and Emigration, 41 Ananda Rajakaruna Mw, Punchi Boralla Kolombo 10, http://www.immigration.gov.lk/web/index.php?option=com_content&view=article&id=136&Itemid=69&lang=en

Čo potrebujem pri vstupe do krajiny

Pri vašom odlete na Srí Lanku vyžadujú mnohé letecké spoločnosti, ale aj úradníci na colnici preukázanie spiatočnej letenky zo Srí Lanky. Hlavne ak letíš cez Kuala Lumpur alebo Indiu, kontroly miestnymi aerolíniami sú veľmi prísne. Mnoho cestovateľov sa pokúša vyhotoviť si falošné letenky. Ak sa však letenka nenájde v rezervačnom systéme, budete požiadaní o okamžitú kúpu spiatočnej letenky. Bol som svedkom toho, keď mala istá Holanďanka fiktívnu letenku a musela si na mieste kúpiť letenku, ktorá bola v danom okamihu niekoľkonásobne predražená.

Kedy ísť

Srí Lanka je tropická krajina a dažde sa môžu vyskytnúť hocikedy. Ide často o krátky intenzívny dážď.

Srí Lanka má dve hlavné dažďové obdobia. Monzún, ktorý zasiahne severovýchodnú časť Srí Lanky od októbra do januára, a druhý monzún, ktorý zasiahne juhozápadnú časť krajiny v období od mája do júla. Práve v tomto období sú letenky veľmi lacné, ale treba rátať, že dažde môžu byť veľmi intenzívne a oblasti hlavne vo vnútrozemí môžu byť zaplavené.

Teplota sa väčšinou pohybuje okolo 30°C počas celého roka, ale treba rátať s vysokou vlhkosťou. Vo vnútrozemí a v horských oblastiach môže teplota klesnúť aj na 10°C.

Bezpečnosť

Srí Lanka je bezpečná krajina. Do roku 2009 bola v občianskej vojne, no od skončenia bojov v roku 2009 sa situácia upokojila a život v postihnutých oblastiach sa rozvíja. Dnes môžu cestovatelia voľne navštíviť aj severovýchod krajiny, predtým kontrolovaný polovojenskou organizáciou Tamilské tigre (LTTE). Pri návštevách je však potrebné počítať s prítomnosťou bezpečnostných zložiek, menej rozvinutou infraštruktúrou a prípadným obmedzením vstupu na niektoré miesta. Vo všetkých častiach severných provincií by už malo byť ukončené odmínovanie. Zdroj ( http://www.mzv.sk/ )

Ak by ste chceli vedieť viac o občianskej vojne, ktorá sa na Srí Lanke skončila, prečítajte si na stránke Wikipedia https://sk.wikipedia.org/wiki/Tigre_oslobodenia_tamilsk%C3%A9ho_%C3%8Dlamu

Dnes ti už nič nehrozí, a preto sa netreba obávať. Môžeš sa voľne pohybovať a aj ženy, hoci cestujú samy, majú pocit bezpečia.

Keďže Srí Lanka je budhistická krajina, treba dodržiavať nasledovné inštrukcie, ako sa správať v budhistických chrámoch.

  • Do chrámu sa vstupuje bez topánok.
  • Ak vstupuješ do chrámu, nemaj na sebe krátke nohavice a tričká na ramienka.
  • Nedotýkaj sa Budhových sôch.
  • Nedržte sa za ruky so svojím partnerom/partnerkou.
  • V chrámoch zachovávajte ticho.
  • Nefotografuj sa s Budhom.

Takisto si treba dať pozor na miestne čili papričky. Miestna kuchyňa veľmi rada používa štipľavé prísady a veľa cestovateľov má na začiatku problémy. Tie sú často spôsobené štipľavým jedlom alebo priveľmi vychladenými nápojmi. Odporúča sa prvé dni jesť menej štipľavé jedlá a nepiť príliš vychladené nápoje, ktoré môžu spôsobiť cestovateľskú hnačku.

Peniaze

Na Srí Lanke sa platí rupiami. Aktuálny kurz nájdete na http://www.xe.com/currencyconverter/convert/?From=EUR&To=LKR

Srí Lanka patrí medzi lacné krajiny, čo sa týka jedla – ak sa stravuješ v pouličných reštauráciách. Na bývanie mimo hlavného mesta Kolomba – ceny sú od 5 eur a kvalitné 4-hviezdičkové hotely sú od 35 eur.

Doprava je tiež extrémne lacná, od vlakov až po autobusy. Za 70-kilometrovú vzdialenosť zaplatíš cca 50 centov. Viac v stati Doprava.

Srí Lanka je však veľmi drahá, čo sa týka vstupov do pamiatok. Dalo by sa povedať, že v tom patrí medzi najdrahšie krajiny. Ako zahraničný turista budeš platiť niekoľkonásobne vyššiu cenu ako domáci. Napríklad skalný chrám Sígirija je 30 USD, Dambulla je 10 USD, Kandy cca 8 USD. Nedá sa to nijako obísť. Vraj ak máš 90-dňové víza, mal by si platiť ceny ako domáci – toto mi povedali v turistických informáciách. Ale úprimne – tomu neverím. Vstupy do pamiatok budú patriť medzi najväčšie položky na tvojej ceste.

Výmenu peňazí je najlepšie spraviť vo veľkých mestách ako Kolombo, Kandy či Galle, kde je lepší kurz ako na dedinách. Vstupy do pamiatok sa dajú zaplatiť v USD dolároch – ale to len v niektorých pamiatkach – alebo v miestnych rupiách. Kartou sa nedá platiť vždy.

Platiť na ulici dolármi sa tiež dá, ale kurz bude pre teba nevýhodný. USD doláre pri platbe v mestách, kde sú pamiatky atď., nesmú byť natrhnuté, poškodené či popísané.

Doprava

Dnes na Srí Lanku lieta obrovské množstvo leteckých spoločností. Lietajú sem

Pre Srí Lanku všeobecne platí, že si treba rezervovať letenky čím skôr. Najviac sa sem lieta, a teda aj ceny sú najvyššie počas Veľkej noci, Vianoc či Nového roka. Letenky si vieš pozrieť aj na stránke Travelistanu v sekcii „Letenky“

Srí Lanka - cestovateľské rady, tipy, itinerár a rozpočet

Doprava na ostrove

Vlak

Ak si priaznivcom vlakov, budeš v siedmom nebi? Napriek tomu, že vlaky patria medzi najpomalšie spôsoby dopravy po ostrove, sú najzážitkovejšie a s krásnymi výhľadmi. Ak máš čas a neprekáža ti, že vlak môže sem-tam meškať aj tri hodiny, určite ho odporúčam. Mnohé mestá sú napojené na železničnú sieť, ktorá bola vybudovaná za čias britskej nadvlády. Mapu, kam sa všade dostaneš vlakom, nájdeš http://www.railway.gov.lk/web/index.php?option=com_content&view=article&id=162&Itemid=186&lang=en

Oficiálna stránka železníc http://www.railway.gov.lk/web/ ti ponúka nielen kúpu lístka, ale aj harmonogram odchodov a príchodov. Ak patríš medzi tých, čo si neradi rezervujú dopredu, lístok do niektorých tried určite dostaneš v deň odchodu na miestnej železničnej stanici.

Vlaky sú rozdelené do troch tried. 1. a 2. trieda je len na určitých úsekoch pod označením „Intercity“ a „Express“.

Cestovanie 3. triedou tiež nie je zlé, ale vozne môžu byť preplnené.

Najkrajšie cesty vlakom

  • Z Kandy do Badully – každý deň ide vlak cez krásne čajové plantáže. Najlepšie je rezervovať si 1. triedu a sedieť na pravej strane v smere jazdy. Cesta trvá necelých 8 hodín a cena lístka v 1. triede je cca 6 eur. 3. trieda stojí 2 eurá. Tento vlak si treba rezervovať dopredu – mnoho cestovateľov to chce tiež zažiť?.
  • Z Galle do Kolomba – v druhej polovici úseku ide vlak popri pobreží. Ak ideš z Galle, je dobré sedieť na ľavej strane v smere jazdy, uvidíš pobrežie.

Nočný vlak

Tieto vlaky si treba rezervovať výrazne dopredu. Spoliehať sa, že ich dostaneš v deň odchodu, je veľmi riskantné.

  • Kolombo – Badulla – cena cca 10 eur
  • Kolombo – Trincomalee – cena cca 10 eur
  • Kolombo – Džafna – cena cca 10 eur

Autobus

Srí Lanka má veľmi dobre vyriešenú autobusovú sieť a najmä autobusy jazdia veľmi často. Aj keď nevieš, kde je autobusová zástavka a vidíš autobus, stačí zamávať a zastaví.

Sú štyri typy autobusov

Normálne – tie uvidíš najčastejšie. Sú často preplnené a rozmiestnenie sedadiel je často 2 – 3. Minimálne jazdné je 9 LKR – 5 centov za cca 15-minútovú jazdu.

  • Semi-luxury – mali by byť lepšie ako „normálne“ autobusy, ale niekedy sú horšie. Rozmiestnenie sedadiel je viac-menej rovnaké a každý by mal mať sedadlo. Ceny sú o 1,5-násobka vyššie ako v „normálnom“ autobuse
  • Luxury – klimatizované – klasické klimatizované autobusy s rozmiestnením sedadiel 2 – 2. Cena je dvojnásobne vyššia ako pri „normálnom“ autobuse.
  • Super luxury – najrýchlejšia možnosť dopravy medzi mestami Kolombo – Galle, Kolombo – Kataragama, Kolombo – Matara. Využívajú diaľnice a stoja cca 600 LKR, čo je cca 3,5 eura.

Tuktuk

Miestne indické trojkolky, ktoré slúžia ako taxík v mestách. Cenu treba dojednať dopredu. Ako cudzincovi vám nezapnú taxameter. Ja to robím tak, že pred cestou sa spýtam miestnych, koľko taká cesta vyjde.

Prenájom auta

Auto sa dá prenajať.

Čo na to potrebuješ?

  • Potrebuješ svoj vodičský preukaz + medzinárodný vodičský preukaz + potvrdenie o spôsobilosti jazdy na Srí Lanke – to získaš na mieste. Toto potvrdenie ti pomôže získať väčšinou miestna CK na mieste, spoločnosť, cez ktorú si chceš prenajať auto. Dopredu sa informuj, koľko bude trvať, kým potvrdenie dostaneš a koľko bude mať platnosť.
  • Medzinárodný vodičský preukaz vybavíš na počkanie na oddeleniach dokladov poriadkovej polície príslušného okresného riaditeľstva Policajného zboru. Stojí to 6,50 eura a potrebuješ predložiť aktuálny vodičský preukaz a jednu fotografiu.
  • Minimálne 2-ročná skúsenosť pri šoférovaní, resp. min. 2 roky starý vodičský preukaz.
  • Treba však upozorniť, že šoférovanie je v tejto krajine trochu bláznivé. Naše pravidlá sa viac-menej mimo diaľnice nerešpektujú. Treba sa obrniť neskutočnou trpezlivosťou.

Prenájom auta so šoférom

Najlepšie je prenajať si auto so šoférom. Prenájom auta stojí od 50 eur na deň v závislosti od toho, kam chceš ísť a hlavne ako si dojednáte podmienky. Ak ste štyria, je to najlepšie cestovanie po Srí Lanke.

Výhodou je, že šofér pozná oblasť, podmienky, kam ísť a hlavne šetrí nervy viac než keby ste šoférovali vy.

Čo treba vidieť

Pláže – Začnem asi plážami, pre ktoré sem chodí veľa ľudí. Srílanské pláže si nepredstavujte ako biely piesok s tyrkysovým morom ako na Maldivách. Biely piesok môžete nájsť, ale nie je častým úkazom. Ide často o žltý piesok a veľa ľudí má skúsenosť s vysokými vlnami, ktoré sú určené skôr pre surferov. Takisto záleží na tom, aké budete mať šťastie. Niekedy vlny sú a niekedy nie sú. Počas mojich ciest boli vždy také, že sa nedalo plávať, ale skôr „čvachtať“ vo vlnách. Ak by som si mal vybrať, kam sa vydať, tak oblasť

  • Trincomalee, pláž Nilaveli
  • Mirissa pri meste Matara
  • Blue beach pri meste Diwella
  • Balapitiya beach pri meste Ahungalla

Ak by som mal odporúčať niečo tým, čo nechcú riskovať, či budú vlny a majú radi tyrkysové more a biely piesok – treba ísť na Maldivy, ktoré sú pri Srí Lanke. Ak si priaznivcom hotelov, ceny na Maldivách sú len o niečo vyššie ako na plážach Srí Lanky. Plus ti hrá do karát skutočnosť, že ak letíš na Srí Lanku napríklad so spoločnosťou Qatar, Emirates, Turkish…, tieto letecké spoločnosti odlietajú aj z Maldív z hlavného mesta Male. Urob si preto poznávačku na Srí Lanke a plážuj na Maldivách.

Kandy – jedno z najdôležitejších miest na Srí Lanke, ktoré vzniklo v 14. storočí a kde nájdete jednu z najpodstatnejších relikvií v budhizme, a to Budhov zub. Vstup do chrámu, kde je uložený, stojí cca 8 eur. Jeden z najdôležitejších sviatkov je Kandy Esala Perahera. Sviatok osláv najdôležitejšej relikvie. Termíny nájdeš na http://www.sridaladamaligawa.lk/Kandy-Esela-Perahara

Kandy je veľmi dobre spojené s ostatnými časťami ostrova. Pozri „Doprava“.

Dambulla – Komplex piatich jaskýň pod ochranou UNESCO. Budhistické sochy a impresívne fresky, Dambulla leží asi 25 kilometrov od Sigiríje. Samotná prehliadka vám zaberie asi 2 – 3 hodiny.

Anurádhapuraja (UNESCO) bola založená v 4. storočí pred n. l. a ide o jedno z najdôležitejších miest na Srí Lanke, považované za srdce  krajiny. Je to historické mesto, kde kedysi žilo 10-tisíc mníchov a podľa niektorých prameňov až 2 milióny ľudí. Vládlo tu 113 panovníkov.

V určitom období to bolo najdôležitejšie mesto, odkiaľ sa šíril budhizmus do ostatných častí Ázie. Dnes je to skôr veľká archeologická oblasť. Vstup do lokality je 25 USD.

Posvätná Sri Maha Bodhi – najnavštevovanejšia časť je posvätný strom, ktorý vyrástol z výhonku pôvodného stromu, pod ktorým Budha dosiahol osvietenie. Miestni veria, že je to zároveň najstarší strom na svete, ktorého vek je vyše 2 300 rokov.

Thuparama – najstaršia stúpa

Jetavanarama kláštor – kláštor a stúpa, ktorá je najväčšia v Anurádhapuraji. 122 m vysoká a 113 m široká.

Abhayagiri kláštor – kláštor založený v roku 88 n. l., kde vraj žilo 5-tisíc mníchov. Bolo tu veľké množstvo palácov, kúpeľov a sôch najvyššieho štátnického významu.

Sigiríja (UNESCO) ôsmy div sveta, opevnený palác kráľa Kasyapu na brale vysokom 183 metrov, ktorý je súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Tento historický skvost slúžil nielen ako pevnosť, ale neskôr aj ako budhistický chrám. Na prvý pohľad to vyzerá, že výstup na skalu zoberie hodinu, ale do 30 minút by ste mali byť hore. Najlepšie je ísť buď skoro ráno alebo po 15:30, keď tu nie sú zástupy turistov. Vstup je 30 USD. Pri výstupe maj dostatok vody. Za pokladňou už nie je žiaden obchodík.

Galle – mesto na juhu Srí Lanky, kde nájdete jednu z najlepšie zachovaných portugalských pevností. Vnútri hradieb sa nachádzajú koloniálne budovy, kostoly a pôvodné ulice. Nikde inde na Srí Lanke nezažijete takú koloniálnu atmosféru. Vstup do mesta a na hradby je zadarmo (údaj z mája 2017).

Galle je takisto známe svojím kriketovým štadiónom. Kriket je národný šport a ak tu bude zápas, určite ho navštívte – skvelá atmosféra – ale naštudujte si dopredu pravidlá kriketu. http://www.kriket.sk/?m=2

Kolombo – hlavné mesto krajiny. Veľa cestovateľov sa tu nezdrží a nie každému mesto ulahodí. Je to zmes nákupných stredísk, koloniálnych budov a parkov. Momentálne je v meste veľká stavebná činnosť, čo z neho robí trochu stavenisko. Mesto je 25 kilometrov vzdialené od medzinárodného letiska.

  • Železničná stanica – krásna koloniálna budova z čias anglickej nadvlády. Je stále aktívna a tu si môžete kúpiť lístky do celej časti Srí Lanky.
  • Národné múzeum – postavené v roku 1876 a založené britským guvernérom. Je to najväčšie múzeum na Srí Lanke. Okolo budovy je pekný park. V múzeu sa dozviete o histórii ostrova od jej začiatku až po kráľovskú rodinu.
  • Pomník nezávislosti – Srí Lanka získala v roku 1948 nezávislosť od Angličanov a pri tejto príležitosti bola vybudovaná pamätná budova. Pred budovou stojí socha prvého prezidenta, „otca národa“.
  • Gangaramaya chrám – budhistický chrám, ktorý pozostáva z niekoľkých budov a nájdete tu obrovské množstvo rôznych sôch Budhu.
  • Stará holandská nemocnica – jedna z najstarších budov v Kolombe, ktorá je datovaná do holandskej nadvlády (1681). Dnes si tu môžeš dať obed či večeru.
  • Galle Face Green – mestská promenáda, kde sa hlavne v nedeľu podvečer a večer ľudia nielen prechádzajú, ale aj hrajú národný šport kriket. Takisto je tu mnoho pouličných stánkov s rôznymi druhmi jedla.

Čajové plantáže – Veľa čajových plantáží je v okolí mesta Kandy a najlepšie je previezť sa vyhliadkovým vlakom.

Z Kandy do Badulla – každý deň premáva vlak cez krásne čajové plantáže. Najlepšie je rezervovať si 1. triedu a sedieť po pravej strane jazdy. Cesta trvá necelých 8 hodín a cena lístka v 1. triede je cca 6 eur. 3. trieda stojí 2 eurá. Tento vlak si treba rezervovať dopredu – mnoho cestovateľov to chce tiež zažiť. Viac informácií, ako si kúpiť lístok, sa dozviete v stati „doprava“.

Adamova hora – ak si priaznivcom treku, tak si netreba dať ujsť výstup na posvätnú horu Adam Peak (Sri Pada) vysokú 2 243 metrov. Budhisti veria, že stopa, ktorá je na vrchole, patrí Budhovi. Hinduisti pre zmenu veria, že stopa patrí najvyššiemu hinduistickému bohovi Šivovi. Moslimovia veria, že stopa je po Adamovi, ktorý tu spravil svoj prvý krok a kresťania veria, že stopa patrí svätému Tomášovi.

Najjednoduchší výstup je z mesta Dalhousie. Iná, dlhšia alternatíva je 15-kilometrová – cca 7 hodín z miesta Ratnapura.

Z Dalhousie je to 7 kilometrov – 5 500 schodov a cca 4 hodiny. Mnoho ľudí začína výstup okolo 2. hodiny ráno, aby stihli východ slnka. Zostup trvá cca 2,5 hodiny. Najviac výstupov sa robí v období decembra a januára. Na ceste je veľa „Tea house“ – čajovní, kde sa môžete občerstviť.

Itinerár

1.deň: Pristávaš v Kolombe

2.deň: Prehliadka Kolomba

3.deň: Ranným vlakom o 6.35 pôjdeš do Džaffy. Vlakom tam prídeš okolo 12.00. Džaffa je miesto, kde bola ešte prednedávnom občianska vojna – viedli ju Tamilské tigre. Dnes je to absolútne bezpečné a nestretneš tu žiadnych turistov. Budeš tu mať pocit, že si sám?.

4.deň: Vlakom z Džaffy do Anaradhapury. Vlak odchádza o 9.35. Do Anaradhapury by si mal prísť o 10.40. Je to mesto, ktoré bolo založené v 4. storočí p. n. l.

5.deň: Doobeda dokončíš to, čo si nestihol v meste a poobede by som išiel do Dambully miestnou linkou. Cca 4 hodiny.

6.deň: Dambulla: budhistické sochy a impresívne fresky, komplex piatich jaskýň Aja Maha Vijara, sochy Upulvana a Samana, výjavy z pekla, veľký zlatý Budha a škriekajúce opice na mangovníku.

7.deň: Sigiríja, ôsmy div sveta, opevnený palác kráľa Kasyapu na brale vysokom 183 metrov, súčasť svetového dedičstva UNESCO. Poobede smer Pollonaruwa.

8.deň: Prehliadka Pollonaruwy, ruín kráľovskej komnaty, citadela, lotosové kúpele, komplex Gal Vihara s kolosálnymi stvárneniami Budhu na granitovom kameni, najzachovalejšia nezrekonštruovaná dagoba na Srí Lanke.

9.– 10. deň: Smer Kandy (UNESCO): kráľovské horské mesto a centrum sinhálskej kultúry. Daladamaligawa, chrám Budhovho zubu, ktorý je najposvätnejším miestom Srí Lanky, miestom viery a hrdosti

11.deň: Výstup na Adamovu horu, ktorá je zároveň najposvätnejšou horou na Srí Lanke.

12.deň: Presun vlakom do Galle, najkoloniálnejšieho mesta na Srí Lanke. Bývalé portugalské mesto s veľkou pevnosťou. Ak budeš mať šťastie, uvidíš aj národný šport kriket.

13. – 14. deň: Oddych na pláži a následne poobede odchod do Kolomba vlakom. Sadni si vo vlaku na ľavú stranu a uvidíš krásne pobrežie

15. deň: Odlet na domov alebo na pláže na Maldivách.

Koľko taká cesta vyjde?

Ak rátame zlatú strednú cestu (3 hviezdičkový hotel, miestna doprava) bez hlavnej letenky na Srí Lanku a bez vstupov, cestujete dvaja tak za 15 dní by si mal dať okolo 500 Eur na osobu, ak by si cestoval s kamarátmi (povedzme traja) prenajali auto so šoférom tak na osobu okolo 750 Eur. Ak preferuješ bývanie v guesthouse, ceny pôjdu o 20 percent dole a ak by si chcel bývať v 4 hviezdičkových hoteloch, cena bude o 30 – 40 percent vyššia.

Aké sú aktuálne ceny potravín, dopravy, služieb a ďalších vecí? Pozri si ceny a priemerné životné náklady na Srí Lanke.

Ďalšie itineráre, rozpočty, rady nájdeš na stránke Travelistan tu.

Zdieľaj tento článok