Kedy ísť
máj – september
Najvhodnejšie obdobie na návštevu Mongolska. V máji je síce ešte chladno v horách a hlbokých údoliach, ale tento mesiac je ideálny na návštevu púšte Gobi. Letné mesiace jún, júl a august sú pre návštevu Mongolska najlepšie, ale na púšti Gobi je cez deň už veľmi horúco.
október – apríl
Teploty výrazne klesajú. Napríklad Ulanbátar je považovaný za najchladnejšie hlavné mesto na svete, kde teplota klesne až na –50°C.
Odporúčam cestovať do Mongolska počas sviatku Naadam (oficiálna stránka) – ide o najväčší sviatok v Mongolsku, ktorý je spojený s tradičnými súťažami ako je zápasenie, lukostreľba, jazda na koni. A to všetko v tradičných krojoch. Celá krajina sa mení na jednu veľkú oslavu. Sviatok sa koná hlavne v Ulanbátare, ale menšie vidiecke oslavy nájdeš všade v krajine. Ak pôjdeš na Naadam v Ulanbátare, jednoznačne odporúčam kúpiť si lístok na hlavný štadión vopred, cez miestnu CK. Celé Mongolsko sa sem totiž vtedy sťahuje. Ceny hotelov idú hore, ale stojí to za to. Aj vlaky a autobusy môžu byť plné. Tento rok je 10-12.7. Viac o naadame sa dozvieš tu.
Víza
Všetci držitelia cestovného pasu SR potrebujú na vstup do Mongolska vízum. Územie SR pokrýva Veľvyslanectvo Mongolska vo Viedni, víza pre slovenských občanov vydáva ktorýkoľvek zastupiteľský úrad Mongolska na svete. K žiadosti o krátkodobé vízum je žiadateľ povinný predložiť nasledovné doklady:cestovný doklad s platnosťou najmenej 6 mesiacov,
- vyplnenú žiadosť a jednu fotografiu,
- doklady potvrdzujúce účel návštevy – pozvanie, prípadne plán cesty, pozvanie získate cez miestnu CK. Odporúčam túto CK: info@bluemongolia.com.
- oficiálna žiadosť organizácie (služobná cesta),
- cestovné poistenie,
- zaplatiť správny poplatok,
- v prípade tranzitu je potrebné mať platný cestovný lístok a udelené vízum cieľovej krajiny.
Letecká doprava
Do Mongolska sa dostaneš z Európy najrýchlejšie:
- ruskou leteckou spoločnosťou Aeroflot s prestupom v Moskve – alebo
- leteckou spoločnosťou Turkish Airlines .
Výhodné letenky do Mongolska si môžeš pozrieť aj na stránke Travelistanu tu.
Vlaky
Do Mongolska sa dostaneš aj vlakom, a to buď z Číny alebo Ruska tzv. transmongolskou železnicou alebo z Pekingu.
Dnes sa transmongolská magistrála stáva omnoho dostupnejšou, a to vďaka jednoduchšiemu vízovému procesu a kúpe vlakových lístkov. Transmongolská železnica je súčasťou obrovskej železničnej siete, ktorá sa napája na čínsku a ruskú – transsibírsku železničnú sieť. Viac informácií o transsibírskej magistrále nájdeš v podrobnom článku tu.
Kde si lístok na vlak do Mongolska môžem kúpiť?
Je to veľmi jednoduché. Ak cestuješ smerom z Ruska do Mongolska, lístok kúpiš na oficiálnej stránke ruských železníc – http://pass.rzd.ru/main-pass/public/en Zaregistruješ sa a kúpiš si lístok cez internet.
Najčastejšie vlaky idú na trase Irkutsk – Ulanbátor, číslo vlaku 364. Tieto lístky si treba však kúpiť čo najrýchlejšie, lebo vlaky sú rýchlo vypredané miestnymi cestovnými kanceláriami. Predaj lístkov sa otvára 90 dní pred odchodom.
Treba upozorniť na jednu vec. Medzinárodné vlaky stoja cca. 6,5 hodiny na Rusko – mongolskej hranici. Často sa stáva, že polovicu času, musíš stráviť uzavretý v kupé a vtedy klimatizácia nie je pustená. Dá sa to obísť – viď nižšie.
Ak by si si nedokázal kúpiť lístok na tento priamy spoj, netreba sa obávať. Ten istý vlak 364, ide s väčším počtom vagónov do pohraničného mesta Naushki. Tam väčšina vagónov končí. Ty následne nastúpiš do autobusu za cca. 300 RUB a odvezieš sa k hraniciam cca 12 kilometrov.
Hranica je otvorená od rána do zotmenia. Hranicu nie je možné prekročiť pešo, ale iba v aute. Sú tam však taxikári a každý pasažier zaplatí v prepočte cca. 5 EUR za prechod. Na mongolskej strane si zoberieš ďalšiu dopravu za cca. 5 EUR do najbližšieho mesta so železničnou stanicou Sukhebator.
Tento spôsob prepravy je rýchlejší a stále lacnejší, ako keby si si zobral medzinárodný vlak.
Ak cestuješ smerom do Číny z Mongolska, lístok si rezervuj dopredu. Môžeš to spraviť cez túto overenú cestovnú kanceláriu. Napíš na info@bluemongolia.com.
Lístok do Číny treba čo najskôr objednať. Tieto vlaky sa rýchlo vypredajú. Alebo to môžeš spraviť tak, že sa odvezieš do pohraničného mesta Dzamyn – Ude a prekročíš hranicu po zemi. Je to rýchlejšie a lacnejšie. Dopravu do Pekingu môžeš vyriešiť potom dvojakým spôsobom. Autobusom alebo vlakom.
Ako sa vo vlaku spí a ako vyzerá vlak?
Vlak je rozdelený na niekoľko kategórií:
- 1.trieda – uzamknuteľné kupé s 2 lôžkami, máš pocit komfortu. Týchto vagónov je veľmi málo. Väčšinou na trase Ulanbátar – Peking.
- 2.trieda kupe – uzamknuteľné kupé so 4 lôžkami. Ideálne, ak ste skupina štyroch ľudí. Bude to o to zábavnejšie, lebo ste stále spolu.
- 3.trieda plackartny – otvorené kupé, lôžka sú aj v rozšírenej uličke. Budeš mať síce kontakt s domácimi, ale ak niekto chrápe, počuje to celý vlak. Alebo keď si niekto otvorí sardinky s cibuľou, a ver, že to určite niekto urobí, budeš to cítiť. Navyše, keď vlak stojí, klíma je vypnutá a otvorené kupé sa odrazu mení na saunu. Zváž preto, či výška ušetrených peňazí ti stojí za to.
Je jedno, ktorú triedu si vyberiete, vždy dostaneš na cestu čistú plachtu, obliečky a malý uterák. V každom vagóne sa nachádzajú spoločné toalety a umyvárky so studenou tečúcou vodou. Sprcha sa vo vlaku väčšinou nenachádza.
Vnútroštátna doprava
Letecká doprava
Spája väčšie mestá a rezervácia je potrebná. Mongolské aerolínie nájdeš na stránke – http://www.miat.com/. Mongolsko je veľmi rozsiahla krajina. Hoci cestná doprava sa za posledných pár rokov výrazne zlepšila, stále ti výrazne ušetrí čas letecká doprava (napr. medzi mestami Uglii – Ulanbátar, čo autom/autobusom môže trvať aj dva dni).
Autobusy
Cesty v Mongolsku začínajú byť lepšie, ale stále sú horšie ako v Rusku alebo v Číne. Napríklad do západnej časti Mongolska trvá cesta min. 48 hodín. Keď naprší, tak aj dlhšie. Plánuj preto vždy s dostatočnou časovou rezervou.
Niektoré úseky sú však spojené kvalitnou novovybudovanou cestou, napr. Ulanbátar – Mörön, Ulanbátar – Kharkhorin, Ulanbátar – hranica s Čínou.
Autobusové stanice sú v každom meste. Lístky je lepšie kupovať deň dopredu, aby si mal miesto a pohodlie. Čím menšie mesto, tým väčšia pravdepodobnosť, že lístok bude rýchlo vypredaný. Ak cestuješ z Ulanbátaru, autobusové stanice sú veľmi dobre organizované a v okienku s lístkami často vedia aj po anglicky. Ceny sú podobné ako za naše vzdialenosti medzi mestami.
- Ulanbátar – Kharkhorin: 4-5 hodín
- Ulanbátar – Darkhan: 4 hodiny
- Ulanbátar – Mörön: 10-12 hodín, väčšinou idú nočné spoje. Lístok si kúpte dopredu.
- Ulanbátar – Dzamyn Ude: cca. 7 hodín, cena cca 10 eur
- Ulanbátar – Ulgii – cca 48 hodín, cena cca 45 eur
Medzimestské taxíky
Medzi týmito mestami idú aj taxíky, ktoré vyrážajú, keď sa zaplnia. Sú o niečo drahšie, ale rýchlejšie a pohodlnejšie. Najrýchlejšie sa taxíky zaplnia ráno.
Stopovanie
V Mongolsku sa veľmi dobre stopuje. Nie je síce tak veľká premávka medzi mestami, ale auto chytíte veľmi rýchlo. V Mongolsku je však zvykom dávať za odvoz peniaze. Ak je cesta okolo 150 kilometrov, tak asi 4 eurá. Aby nedošlo k nedorozumeniam, pred nástupom do stopnutého auta sa radšej spýtaj, či ťa zoberú zadarmo alebo chcú peniaze a ak áno, koľko.
Vlastným autom
V poslednom čase sa rozmohlo cestovanie vlastným autom. Počas mojich ciest do Mongolska som stretol mnoho cestovateľov, ktorí cestovali vlastnou dopravou zo svojej domovskej krajiny. Ak máš pocit, že mali rôzne upravené vozidlá, si na omyle. Boli to klasické mestské autá. Veľmi jednoducho sa dá dostať po kvalitných cestách cez Rusko do Mongolska. Ak nemáš terénne auto, nemôžeš rozmýšľať nad cestami mimo asfaltu. Ale tam sa vyberá aj tak málo ľudí.
Prenájom auta
V Mongolsku a to hlavne v Ulanbátare sa dá prenajať auto. Prenájom na deň stojí od 100 USD. Ak ste štvorica ľudí, je to ekonomické cestovanie. Pri prenájme si dávaj pozor, aby auto malo neobmedzený počet kilometrov. Vzdialenosti v Mongolsku sú totiž veľmi veľké. Nezabudnite tiež na kvalitnú poistku.
Mongoli sa vyhýbajú cestovaniu v noci kvôli voľným stádam koní a tie večer nie sú osvetlené.
Itinerár
Pri tvorbe itineráru som sa riadil podľa toho, že si prišiel letecky do hlavného mesta. Samozrejme do Ulanbátaru môžeš prísť vlakom z Ruska alebo z Číny
1.deň: Ulanbátar
- Ganden – najväčší kláštor s dokonalou budhistickou atmosférou, kde si môžete zatočiť modlitebnými mlynčekmi. Zároveň najväčšia pamiatka v Ulanbátare.
- Prírodovedecké múzeum – druhá najväčšia zbierka dinosaurích kostí na svete pochádzajúca z púšte Gobi.
- Historické múzeum – pre milovníkov histórie, Džingischána a jeho výprav
- Hlavné námestie – kde sa nachádza monumentálna socha Džingischána a parlament
- Letný palác – sídlo posledného mongolského panovníka na okraji mesta
2.deň: Odchod autom na juh od Ulanbátaru do Baga Gazriin Chuluu – cca 260 kilometrov. Ide o krajinu s množstvom malých skalných útvarov
3.deň: Biela stupa – skalné útvary neďaleko Baga Gazriin Chuluu, ktoré vyzerajú ako zrúcaniny stredovekého mesta
4.deň: Yol údolie – známe aj ako orlie údolie, ktoré sa nachádza v pohorí Saikhan
5.deň: Piesočné duny v Khongor (Gobi) – piesočné duny dosahujú veľkosť medzi 100 až 300 metrami.
6.deň: ,,Horiace útesy v Bayanzang – oblasť je známa aj vďaka tomu, že tu v roku 1922 boli objavené dinosaurie kosti a vajcia. Sem- tam cestovatelia narazia na zvyšky kostí starodávnych tvorov. Mongolsko má 2.najväčší výskyt dinosaurích kostí na svete.
7.deň: Chrám v Ongi – bývalý najväčší budhistický kláštor v Mongolsku, ktorý bol založený v roku 1660
8.deň: Vodopád v Orkhone – 16 metrový vodopád, ktorý vznikol pred 20 000 rokmi. Ide o oblasť, ktorú Mongoli považujú za územie vzniku.
9.deň: Kláštor Tuwkhun – kláštor postavený v roku 1654 svätcom Zanabazarom, ktorý patril medzi najväčších sochárov a zakladateľov budhizmu v Mongolsku
10.deň: Kharkhorim – bývalé hlavné mesto veľkej mongolskej ríše medzi rokmi 1235 až 1260
11.deň: Horúce pramene v Tsenkher
12.deň: Rieka Chluut, sopka Khorgo a veľké Biele jazero, ktoré sa nachádza vo výške 2060 metrov a je považované za jedno z najkrajších jazier v Mongolsku.
13.deň: Presun k jazeru v Khuvsgul a príprava na 8- 9.dňový rek na koňoch.
Tento trek k etniku Tsaatam patrí medzi najkrajšie výlety na koňoch. Ide zároveň o dotyk s absolútnou divočinou, kde nie je signál, musíš sa spoliehať na seba a siahnuť si na dno svojich síl. Tento trek na koňoch radím medzi jedni svoje najkrajšie cestovateľské zážitky. Viac o treku sa dozvieš v tomto podrobnom článku tu.
14.-21.deň: Trek na koňoch
22.deň: Návrat do Ulanbátaru a pokračovanie buď do Číny, Ruska alebo let domov.
Tento itinerár je vhodný pre skupinku 2-4 ľudí, ktorí by ,,sharovali“ auto. Celková vzdialonost po jazero Khuvsgul je cca 1000 kilometrov a spí sa v jurtách, ktorých je na mieste veľmi veľa.
V Mongolsku platí, že keď chceš vidieť niečo pekné a krásne, musíš ísť mimo asfaltových ciest. Sem sa dostaneš len s domácim a s jeho autom. Také auto s miestnym vyjde od 100 USD na deň. Môžeš kontaktovať aj môjho kamaráta na emaily tgldrbatbayar@gmail.com alebo priamo na mieste v Ulanbátare, napríklad v guest house Golden Gobi. Golden Gobi patrí medzi veľmi spoľahlivých partnerov a ponúkajú veľmi veľa výletov aj pre jednotlivcov v rámci skupiny.
Koľko to vyjde?
Mongolsko nepatrí medzi drahé krajiny, ale keďže chceš niečo vidieť mimo trás, treba si prenajať auto (od 100 USD na deň aj so šoférom – čím viac dní s ním budeš, tým je cena lepšia.)
Aké sú aktuálne ceny potravín, dopravy, služieb a ďalších vecí? Pozri si ceny a priemerné životné náklady v Mongolsku.
Celkové náklady na Mongolsko sa dozvieš v tomto článku
Ďalšie podrobné cestovateľské itineráre si prečítaš na stránke Travelistanu tu.