Kedy ísť

Najlepším obdobím na návštevu Madagaskaru je september – november, kedy je najmenej zrážok. Obdobie dažďov a cyklónov je v mesiacoch február a marec.

V závislosti od toho, aké prírodné krásy ťa zaujímajú:

  • september – december: v tomto období sa najlepšie pozorujú vtáky
  • október – november: obdobie, počas ktorého sa rodia lemure, takže je veľká šanca uvidieť mláďatá
  • január – marec: obdobie kvitnúcich orchideí
Madagaskar - cestovateľské rady, tipy a itinerár

Doprava

Doprava na Madagaskar

Najväčšou položkou výletu bude zrejme letenka na Madagaskar. Z Európy sem lietajú letecké spoločnosti Air France. Turkish airlines a Air Madagascar. Ak by si cestoval s Air Madagascar, táto letecká spoločnosť niekedy ponúka pri vnútroštátnych letoch polovičné zľavy. Viac informácií nájdeš na – http://www.airmadagascar.com/en. Na Madagaskar sa dá priletieť aj z Juhoafrickej republiky leteckou spoločnosťou South African. Pri letenkách sa môžeš inšpirovať letenkami na stránke Travelistanu tu.

Madagaskar - cestovateľské rady, tipy a itinerár

Vnútroštátna doprava

Auto

Jednoznačne odporúčam prenajať si auto! Medzi mestami je totiž veľmi nepravidelná doprava a aj keď nejaká existuje, je veľmi preplnená a veľmi pomalá. Ak však niekto preferuje nízkonákladové cestovanie a má čas (hlavne čas), tak doprava vyjde za bagateľ.

Prenájom auta je pre tých, ktorých to finančne príliš nebolí a hlavne chcú stihnúť veľa za krátky čas. Prenájom auta aj so šoférom stojí od 70 Eur na deň v závislosti koľko dní budeš cestovať. Jednou z mnohých CK je https://malagasy-tours.com/4×4-rental-with-driver/ ale na internete nájdeš mnoho spoločností.

Madagaskar - cestovateľské rady, tipy a itinerár

Auto si môžeš prenajať aj priamo v hlavnom meste nejakého taxikára v hlavnom meste. Len aby ste mali predstavu, ja som zaplatil za jedno auto cca. 30 EUR/deň plus benzín a strava. Ak cestujete ako skupinka 3 – 4 cestovateľov, náklady sa vám zminimalizujú. Tento spôsob si prenajatie na mieste však vyžaduje šťastie a hlavne vyjednávacie schopnosti.

Madagaskarské cesty sú rôzne. Hlavná trasa medzi mestami Antananarivo a Tuleár (NH4) je najlepšia cesta. Bočné cesty sú často v katastrofálnom stave. Neodporúča sa cestovať počas daždivej sezóny

Víza

Občania Slovenskej republiky v súčasnosti potrebujú na vstup do Madagaskaru víza za 30 USD, ktoré získaš priamo na hranici resp. na letisku.

Budeš potrebovať očkovanie proti žltej zimnici zaznamenané v očkovacom preukaze, ak letíš na Madagaskar z infikovanej oblasti. Pri priamom prílete z Európy sa očkovanie nevyžaduje.

Bezpečnosť

Madagaskar patrí k relatívne bezpečným africkým krajinám. Obzvlášť pozor si však treba dať v hlavnom meste Antananarivo vo večerných hodinách a tiež na juhu krajiny v okolí mesta Tuleár. Nehrozí tu veľké nebezpečenstvo, len by si si mal dávať zvýšený pozor na osobné veci. Odporúčam tiež dodržiavať tieto pravidlá:

  • Ak sú celonárodné voľby, vyhni sa veľkým mestám!
  • Pri platení na ulici, neukazuj celý obsah tvojej peňaženky! Maj vždy nejaké drobné vo vrecku!
  • Pri fotografovaní domácich si vypýtaj najprv ich povolenie!
  • Nefotografuj policajné a vojenské objekty!
  • V národných parkov sa pohybuj s miestnym sprievodcom!
  • Mimo miest, v južnej časti Madagaskaru maj so sebou dostatok vody!
  • Zober si lieky z domu! V prípade, že budeš niečo potrebovať, veľa toho tu nezoženieš.

Peniaze

Peniaze vymeníš na letisku po prílete, len si ich poriadne prepočítaj. Madagaskarskou menou je madagaskarský ariary (MGA), ktorého aktuálny kurz si môžeš pozrieť tu: http://www.xe.com/currency/mga-malagasy-ariary. V iných mestách môže byť problém s výmenou peňazí. Platobné karty nevyužiješ všade, niekedy ich neakceptujú ani v lepších hoteloch. Celkom akceptovanou menou je Euro, ale nie väčšie bankovky ako stoeurové.  Odhliadnuc od letenky, Madagaskar je vo všeobecnosti lacnejší ako iné časti Afriky.

Madagaskar - cestovateľské rady, tipy a itinerár

Národné parky

Najväčší klenot Madagaskaru sú národné parky. Každý park je iný. V niektorom je prales, zatiaľ čo iný sa pýši skalnými útvarmi. Takmer v každom národnom parku žije iný druh lemurov. Výhodou je, že sa nemusíš obávať nebezpečných alebo jedovatých tvorov, pretože tu žiadne nežijú. Za každý národný park sa platí vstupný poplatok, ktorý nie je vysoký. Okrem toho treba mať často aj miestneho sprievodcu. Hoci nie všetky národné parky vyžadujú povinnosť mať sprievodcu, ale predsa je to dobrá vec. Miestny sprievodca presne vie, kde hľadať lemure a ukáže ti aj mnohé ďalšie stvorenia, ktoré by si sám pravdepodobne nenašiel. Ak si chceš najať sprievodcu, najlepšie je informovať sa deň vopred na svojom hoteli alebo guest house.

Madagaskar - cestovateľské rady, tipy a itinerár

Počas návštevy národného parku maj dostatočné zásoby vody. Vo vlhkom prostredí sa viac potíš a aj viac vody vypiješ. Nepodceňuj to!

Čo si obliecť?

Vhodné je mať dlhé nohavice, ponožky natiahnuté cez nohavice kvôli pijaviciam, bavlnené tričko s dlhými rukávmi.

  • Isalo – národný park, ktorý ti bude pripomínať Jurský park. Na okraji parku sa dá prespať a vybrať sa po niektorej z vychodených trás na pol dňa alebo aj na celý deň. Uvidíš nielen krásne scenérie, ale aj jazierka s čistou vodou, v ktorých sa môžeš okúpať. V národnom parku žije lemur kata. Ak by som mal vybrať len jeden jediný madagaskarský národný park, ktorý musíš vidieť, tak jednoznačne tento!
  • Andasibe – Mantadia – dažďový prales na východ od Antananariva a pár hodín cesty. V pralese môžeš vidieť lemúre Indri a Sifaky. Večer je dobré sa prejsť baterkou po ceste a budeš vidieť svietiace oči lemúrov.
  • Anja – najmenší park, ale s najväčším výskytom lemúrov kata na meter štvorcový neďaleko mesta Ambalavao a zároveň najprístupnejší. Tento park ti zoberie cca. 2 hodiny.
  • Tsingy – ostré skalné útvary v národnom parku Tsingy de Bemaraha National Park v regióne Melaky. Tu si budeš klásť otázku, čo tá matka príroda nedokáže vymyslieť. Pozor! Nespadni, lebo niektoré útvary sú ostré ako žiletka!

Itinerát

Tu píšem tak, ako by som to spravil ja, otázka je, aké máš tempo atď.

1.deň: Prílet do Antanarariva a ubytovanie

2.deň: Prehliadka hlavného mesta. Antananarivo zrejme nevyhrá súťaž o najkrajšie mesto sveta, ale je asi najhistorickejším mestom na ostrove. Odporúčam navštíviť najmä tieto konkrétne miesta:

  • Palác týčiaci sa nad mestom. Odtiaľ, keď sa vyberiete dole kopcom na hlavné námestie, budete prechádzať cez zaujímavé štvrte a hlavne cez trhovisko, ktoré je počas dňa veľmi živé.
  • Ulica Mórica Beňovského. Ak však očakávaš, že tohto Slováka tu budú poznať, si na omyle. Je tu umiestnená už aj pamätná tabuľa od Slovákov.
  • Oplatí sa vidieť aj hlavnú katedrálu Abodohalo, železničnú stanicu či radnicu, ktoré patria ku skvostom francúzskeho staviteľstva.
Madagaskar - cestovateľské rady, tipy a itinerár

3.deň: Doobeda vyraziť prenajatým autom do národného parku ANDASIBE- MANTADIA, ktoré leží na východe od Antananariva a cesta trvá cca 3 hodiny. V pralese môžeš vidieť lemúre Indri a Sifaky. Večer je dobré sa prejsť baterkou po ceste a budeš vidieť svietiace oči lemúrov. Aj keď je to najturistickejší park, zas je tu vidieť najviac lemúrov. Je to interaktívne, najviac druhov a najlepšie sa tu fotia lemúre.

Madagaskar - cestovateľské rady, tipy a itinerár

4.deň: Celodenná prehliadka národného parku. Ráno by si išiel pozrieť lemúre Indri a poobede lemúre Kata na miestny riečny ostrov. Prehliadku národného parku vybavíš cez miestne ubytovanie. Stačí sa spýtať na recepcii a oni dohodia nejakého osvedčeného guida. Je lepšie ak pôjdeš s vlastným guidom ako v nejakej organizovanej skupine. Viac ti ukáže, viac dokážeš ísť pod povrch. Je to síce drahšie, ale ja by som išiel s privátnym sprievodcom.

Madagaskar - cestovateľské rady, tipy a itinerár
Sifaka

5.deň: Odchod prenajatým autom na juh krajiny do Antsirabe. Po ceste je veľa ryžových polí, ktoré sa dajú fotiť. Cesta je kľukatá a zoberie aj zo zástavkami cca 6 hodín. Samotné mesto bolo založené Nórmi a okrem hlavnej katedrály je atrakciou rikše, ktoré ťahajú ľudia. Od miest mimo hlavného mesta netreba veľa čakať. Je to skôr, že len pár atrakcií a to je všetko. Skôr ísť niekam k miestnym na pivo do baru?

6.deň: Z Antsirabe smerom do Morondava a keď sa to podarí po ceste ísť priamo čo najbližšie k národnému parku Tsingy – v noci sa neodporúča cestovať. Morondova ako samotné mesto nie je zas niečo extra, ale národný park Tsingy sa robia treky v priemere na 2 dni. Opäť na mieste zoženieš sprievodcu, čo ťa zoberie. Tu maj hlavne veľmi kvalitnú obuv!!!!!

Madagaskar - cestovateľské rady, tipy a itinerár
Tsingy de Bemaraha

7. – 8.deň: Tsingy

8. – 10.deň: Späť smerom k Morondova a pozrieť ,,Avenue of Baobab“. Následne po tej istej ceste smerom na Antsirabe. Tieto dni to bude veľmi veľa cestovania. Na mape to vyzerá kúsok, ale mimo hlavnej cesty, sú cesty veľmi jednoduché. Plus nie je tu po ceste veľmi toho čo vidieť. Baobaby uvidíš aj na juhu krajiny, ale zas nie tak ako na Avenue Baobab. Musíš zvážiť, či chceš toľko cestovať.

11.deň: Odchod do mesta Ambalavao . Za mestom Ambalavao je najmenší park, ale s najväčším výskytom lemúrov kata na meter štvorcový Tento park Anja ti zoberie cca. 2 hodiny prehliadky. Návrat do mesta a prespať. V okolí sa dajú robiť výlety do miestnych dediniek. Je vlastne jedno kam, všade sú vychodené cesty a radi ťa privítajú.

Madagaskar - cestovateľské rady, tipy a itinerár

Tento park Ambalavao sa dá spraviť aj z mesta Ambalavao, tak, že si zoberieš miestneho guida a ten vás prevedie cez dedinky až k parku. Nie je to tak turistické. Je to skôr príjemná prechádzka. Ak večer pršalo, bude veľa blata. Auto nech ťa čaká pri parku na ceste, aby si nemusel ísť rovnakou trasou pešo. Budeš prekračovať rieku, kde si budeš musieť vyzuť topánky.

12.deň: Ráno ak je trh s dobytkom, tak treba navštíviť. Je to najväčší trh na Madagaskare – to ti povie vodič, kedy je. Ten trh bol pre mňa TOP africký trh vôbec pre dobytok. Odchod do národného parku Isalo cca 4 hodiny.

13. – 15. deň: Isalo národný park, ktorý ti bude pripomínať Jurský park. Na okraji parku sa dá prespať a vybrať sa po niektorej z vychodených trás na pol dňa alebo aj na celý deň. Uvidíš nielen krásne scenérie, ale aj jazierka s čistou vodou, v ktorých sa môžeš okúpať. V národnom parku žije lemur kata. Ak by som mal vybrať len jeden jediný madagaskarský národný park, ktorý musíte vidieť, tak jednoznačne tento! Ak si akčný, budeš celý deň v parku. Je to teplo a musíš mať veľa vody. Je tu niekoľko trás a v miestnom informačnom stredisku ti ochotne pomôžu, kam ísť. Ak máš veľmi rád trek, tak tu by som zostal aj 3 dni, tých výletov je tu najviac z celého Madagaskaru.

16.deň: Odchod smer Tuleár Ifaty na pláže. Ifaty je cca 30 kilometrov od Tuleáru. Po ceste uvidíte Baobaby v tejto časti Madagaskaru

Madagaskar - cestovateľské rady, tipy a itinerár

17.- 18. deň: Oddych na plážach.

19.– 20.deň: Odchod smer Antanararivo po tej istej ceste zo zástavkou v meste FIANARANTSOA. Hlavná cesta je na Madagaskare len jedna. Iné cesty sú v katastrofálnom stave a vzdialenosť veľmi dlho trvajú.

21.deň: Odlet do Nosy Be z Antanararivo. Sever Madagaskaru. Pekné pláže a veľa aktivít. Sem sa dá dostať len letecky, lebo po zemi je to čistá tragédia.

  • Celodenný výlet na ostrov Nosy Iranja je ako z čistého gýču. Je asi 80 minút z hlavnej pláže Nosy Be. Tento výlet nájdete na mieste.
  • Nosy Komba – je to väčší ostrov asi 20 minút loďou. Pláže tu nie sú nejako pekné, ale chodí sa sem hlavne kvôli lemúrom, chameleónom a korytnačkám
  • Nosy Tanikely – tu sa chodí šnorchlovať na celý deň a niekedy výlet zahŕňa aj výlet na Kombu.

Ja by som tu ostal tak 3 plné dni.

25.deň: Odlet do Antanararivo

26.deň: Odlet domov

Koľko to celé vyjde?

Ak nepočítam letenku a cestujete 3 – 4, prenajímate si auto, spíte v 3 hoteloch alebo jednoduchých guesthousov, stravujete sa na ulici, tak okolo 55 Eur na osobu/deň. Ak však chceš lepšie ubytovanie a stravovať sa v reštauráciách, cena bude okolo 80 Eur na deň. Priaznivci nízko nákladového cestovania (miestna doprava, strava na ulici, jednoduché ubytovanie), cena je okolo 30 – 40 Eur na osobu.

Aké sú aktuálne ceny potravín, dopravy, služieb a ďalších vecí? Pozri si ceny a priemerné životné náklady na Madagaskare

Ďalšie cestovateľské itineráre nájdeš na stránke Travelistanu tu.

Zdieľaj tento článok