Je vaším snom prejsť celý Cyprus? Nielen jeho „grécku“ časť, ale aj Severocyperskú tureckú republiku? Viete, že od tohto roku môžete jednoducho prejsť krajinu bez výrazných obmedzení? Na stránke Travelistanu vám prinášame cestovateľský itinerár, ktorý vás zoberie na známe, ale aj menej známe pamiatky a miesta. Cyprus nie je len o plážach, ale aj o križiackych hradoch, templárskych miestach, historických mestách aj o meste duchov, ktoré patrí medzi najbizarnejšie zážitky. Itinerár „Cyprus – cestovateľské rady, tipy a itinerár“ vás prevedie tým najzaujímavejším.

Vstup a doklady

Cyprus (Grécka časť)

Slovenskí občania plánujúci cestu do krajiny (vrátane detí) musia mať platný vlastný cestovný pas alebo občiansky preukaz. Podľa platnej legislatívy sú osoby zdržiavajúce sa v krajine povinné mať doklad totožnosti neustále pri sebe, a to pre prípad možnej kontroly totožnosti zo strany polície. Uistite sa, že váš cestovný pas alebo občiansky preukaz bude platný počas celého pobytu. Minimálna platnosť cestovného dokladu a občianskeho preukazu sa nevyžaduje. Turistický pobyt možný bez víz a registrácie po dobu maximálne 90 dní.

Severocyperská turecká republika

Pri vstupe do tejto časti ostrova vám stačí občiansky preukaz alebo cestovný pas. Podľa nás je najlepšie mať cestovný pas, lebo situácia sa môže hocikedy zmeniť a cestovný pas je v tejto časti sveta predsa len váženejší dokument

Na priechodoch (check points) medzi južnou a severnou časťou ostrova sa občania EÚ môžu preukazovať identifikačným preukazom alebo cestovným pasom. V súčasnosti funguje 9 priechodov. Zo západu smerom na východ sú to: Kato Pyrgos/Limnitis (iba pre motorové vozidlá), Lefka/Apliki (iba pre motorové vozidlá), Astromeritis/Zodhia (iba pre motorové vozidlá), Agios Dometios (v Nikózii, iba pre motorové vozidlá), Ledra Palace (v Nikózii, iba pre chodcov a diplomatické motorové vozidlá), Ulica Ledra (v Nikózii, iba pre chodcov), Pergamos (iba pre motorové vozidlá), Strovilia (iba pre motorové vozidlá) a Deryneia (iba pre motorové vozidlá).

Cyprus - cestovateľské rady, tipy a itinerár
Hranica medzi „gréckou“ a „tureckou“ časťou

Dôležité upozornenie MZV:

Vstup na územie Cypru z tzv. Severocyperskej tureckej republiky (SCTR), ktorá je medzinárodne neuznaná (s výnimkou Turecka), cez tamojšie letisko (Ercan pri Nikózii) alebo prístavy (Kyrenia a Famagusta) považuje Cyperská republika za nelegálny. Hoci takýto vstup sa nateraz trestne nepostihuje, vláda Cyperskej republiky si vyhradila právo ukladania pokút turistom, ktorí by vstúpili na Cyprus nelegálne a pokúšali sa dostať na územie kontrolované vládou Cyperskej republiky. Osobám, ktoré vstupujú na Cyprus zo severu, preto hrozí, že im nemusí byť umožnený prechod na územie pod efektívnou kontrolou vlády Cyperskej republiky.

Takže je lepšie, ak pri cestovaní cez celý ostrov vstúpite na Cyprus z gréckej strany, a je to bez problémov.

Kedy ísť

Najlepšie obdobie je od mája do novembra. Samozrejme, počas letných mesiacov (júl, august) sú nielen najvyššie denné teploty, ale aj ceny v turistických destináciách (rezorty pri mori). Ak ste viac priaznivcom cestovania ako leňošenia pri mori, tak pre vás bude najlepší termín apríl, máj, október, november, avšak teplota mora napríklad v máji je veľmi nízka (17°C).

Cyprus - cestovateľské rady, tipy a itinerár

Ak to zhrnieme: chcete cestovať a sem tam sa okúpať, tak máj, október a november. Ak chcete dovolenku rozdeliť na 50/50 (cestovanie a kúpanie sa), tak jún a september.

Očkovanie

Cyprus od 18. apríla 2022 zrušil povinnosť registrácie (Cyprus flight pass). Podmienkou na vstup pre osoby staršie ako 12 rokov však ostáva preukázanie sa

  • dokladom o plnom zaočkovaní voči COVID-19
  • alebo o prekonaní ochorenia COVID-19
  • alebo platným negatívnym testom na COVID-19.

Za plne zaočkovanú osobu sa považuje držiteľ platného digitálneho národného alebo EÚ certifikátu s QR kódom, ak spĺňa podmienku:

Cestujúci vo veku od 18 rokov

  • zaočkovaný druhou dávkou dvojdávkovej vakcíny alebo jednou dávkou jednodávkovej vakcíny, ak od očkovania neuplynulo vyše 9 mesiacov.
  • alebo zaočkovaný treťou dávkou dvojdávkovej vakcíny alebo druhou dávkou jednodávkovej vakcíny.

Za osobu, ktorá prekonala ochorenie COVID-19, sa považuje držiteľ platného digitálneho národného alebo EU certifikátu s QR kódom, ak spĺňa podmienku:

  • od pozitívneho výsledku neuplynulo vyše 180 dní.

Ostatné osoby sú povinné mať negatívny výsledok testu na COVID-19:

  • PCR test nie starší ako 72 hodín od odletu (odporúčame od príletu)
  • Antigénový test do 24 hodín od odletu.

Ak to zhrnieme: ak máte 3 dávky, tak sa na vás nič nevzťahuje a len sa preukážete certifikátom s QR kódom.

 Doprava

Letecká doprava

Medzinárodné letisko na Cypre (grécka časť) je Larnaka a Pafos. Turecká časť Ercan. Hlavné mesto Nikózia nemá letisko od roku 1974.

Letecké spoločnosti, ktoré sem lietajú priamo z Viedne, Budapešti či z Bratislavy:

  • Austrian Airlines: Viedeň – Larnaka
  • Wizz Air: Viedeň – Larnaka
  • Wizz Air: Budapešť – Larnaka
  • Ryanair: Bratislava – Pafos

Mimo sezóny sú letenky od 10 do 30 eur (Ryanair z Bratislavy). Aj tu platí, že čím skôr kúpiš, tým je cena letenky nižšia.

Medzimestská doprava

Medzi mestami premávajú pravidelné autobusové spoje. Autobusy sú rôznej kvality a veľkosti. Niekedy sa na vás usmeje šťastie v podobe luxusného klimatizovaného autobusu a niekedy zas ide starý stroj.

Napriek tomu treba povedať, že spojenia chodia načas, pravidelne, rýchlo a za veľmi nízke ceny. Niektoré ceny nájdete dolu v časti „Ceny“. Najlepšie sa cestuje ráno, keď na cestách nie je veľká premávka a vyhnete sa veľkým horúčavám.

Na Cypre sa najlepšie osvedčila autobusová spoločnosť, ktorej ceny a harmonogram nájdete na tejto stránke.

Prenájom auta

Asi najlepším spôsobom, ako precestovať Cyprus, je prenajatie auta. Čím skôr si auto objednáte, tým väčšiu šancu máte získať výhodnú cenu. Je tu obrovské množstvo požičovní s rôznymi cenami. Asi najlepšie je prenajať si auto cez renomovanú spoločnosť ako Europcar či Avis. Ja som išiel cez Europcar a bol som maximálne spokojný.

Čím sa riadiť pri výbere auta?

  • Auto by malo mať neobmedzený počet kilometrov. Niektoré spoločnosti uvádzajú, že ak prejdete určitý limit, platíte za každý kilometer navyše. Preto si vyberajte spomedzi tých, kde je napísané „unlimited kilometers“
  • Auto určite poistite. Ak sa niečo stane, zaplatíte veľmi vysokú sumu. Poistka sa však nevzťahuje na kolesá či vybité predné sklo.
  • Jazdí sa na ľavej strane
  • Odporúčam automat

Čo treba mať pri prenájme auta?

  • Potrebujete svoj vodičský preukaz
  • Minimálne dvojročná skúsenosť so šoférovaním, resp. min. dva roky starý vodičský preukaz

Cena benzínu je o niečo nižšia ako na Slovensku.

Kvalita ciest

Asi najčastejšia otázka a obava, ale cesty sú na Cypre veľmi kvalitné a je jedno, či ide o grécku alebo tureckú časť ostrova.

Na čo treba myslieť

Ak chcete prejsť grécku i tureckú časť ostrova, treba sa v požičovni spýtať, či túto možnosť dovoľujú. Ak dovolia, poistka na 99 % percent nebude platiť v tureckej časti. Napriek tomu si budete musieť zaplatiť na hraniciach od tureckej strany povinnú poistku. Cenník nájdete tu dolu na obrázku.

Cyprus - cestovateľské rady, tipy a itinerár

Na ktoré pravidlá si treba dať pozor?

V mestách je maximálna povolená rýchlosť 50 km/h a na rýchlostných cestách a diaľniciach v zásade 90 – 100 km/h, ak osobitné značenie nestanovuje inak. Aj keď pred sebou vidíte prázdnu cestu a chcete pridať, nerobte to. Na mnohých miestach sú rýchlostné kamery a pokuta môže neskôr prísť do požičovne, odkiaľ máte auto, takže zaplatíte neskôr. Alebo sú za rohom policajti.

Internet, elektrické zásuvky, bankomatové karty a iné

Cyprus (grécka časť) je v EÚ, takže tu platíte rovnaké ceny za hovor a internet ako doma na Slovensku. Ak však idete do tureckej časti, tu už treba myslieť na to, že nie ste v EÚ a ceny sú také vysoké, akoby ste navštívili Turecko. Mnoho ľudí zabudne prestaviť mobil pri vstupe do tureckej časti a sú nemilo prekvapení, aký účet im prišiel.

Elektrické zásuvky sú iné ako u nás doma na Slovensku. Bankomatové karty využijete v mestách pri nákupoch vo veľkých supermarketoch či v lepších ubytovaniach.

Na Cypre (grécka časť) sa platí eurom. V Severocyperskej republike sa platí tureckou lírou. Aj keď sa dá platiť eurom, výmenný kurz u obchodníka bude veľmi nevýhodný a je lepšie si pár eur vymeniť za líry. Tie sa vám zídu aj pri ceste do Turecka.

Itinerár

Tento itinerár  je koncipovaný tak, aby ste videli nielen hory a pláže, ale aj krásne historické mesta a nakukli aj do menej známych lokalít. Povedzme, že ste leteli z Bratislavy do Pafosu so spoločnosťou Ryanair. Samozrejme, že itinerár sa dá modifikovať podľa potrieb a miesta, kde pristanete.

1. – 2. deň: Priamy let z Bratislavy trvá cca 3,5 hodiny. Po prílete na Cyprus si na letisku prevezmete auto (je lepšie si auto prenajať tak, že ho vrátite na rovnakom mieste – lepšia cena). Letisko v Pafose je od centra mesta vzdialené cca 17 km.

Miestny hrad v Paphos

Prehliadka mesta a okolia. Samotné mesto je klasické letovisko s príjemným nábrežím, kde je veľa reštaurácií, barov a podnikov.

  • Na konci promenády je Kato Paphos Archeologický park, kde sa nachádzajú ruiny starovekého gréckeho mesta. Toto miesto je výnimočné nielen tým, že tu sa podľa legendy zrodila Afrodita, ale nájdete tu asi najkrajšie mozaiky z antiky. Práve mozaiky patria k tomu najlepšiemu z prehliadky. Celý areál zaberie cca 2 až 2,5 hodiny.
  • Bazilika Hrysopolitissa a stĺp svätého Paula
  • Agia Paraskevi
  • Najlepšie pláže – Alykes Beach, Kissonerga Bay (8 km na sever od mesta), Lara Beach (26 km na sever)

Pozor! Ak sa chcete ubytovať v centre mesta, dôkladne si preverte, kde sa nachádza ubytovanie. Ak nie ste milovníkom hlasnej hudby do skorých ranných hodín a vyrušuje vás hluk, tak si vyberte radšej niečo na okraji.

3. deň: Krátky presun do Limassolu (cca 70 km po diaľnici). Po ceste sa zastavte na troch miestach:

  • Kourion – Ďalšie staroveké grécke mesto. Ide o archeologickú lokalitu s amfiteátrom, stĺporadím a pozostatkami starovekých domov. (Od Limassolu cca 15 km)
  • Križiacky hrad Kolossi – Križiaci stavali svoje hrady aj na Cypre a tento je krásnou ukážkou hradov z 12. storočia. (Od Limassolu cca 10 km)
  • Akrotiri – Vojenská základňa Veľkej Británie. Podľa podmienok Dohody o založení, podľa ktorej bola v roku 1960 založená nezávislá Cyperská republika, si Veľká Británia ponechala plnú suverenitu a jurisdikciu nad dvoma oblasťami na ostrove s veľkosťou takmer 254 km² – Akrotiri a Dhekelia. Južnejšou a menšou z nich je oblasť, ktorá sa nazýva Suverénne základňové územie Akrotiri alebo aj Západné suverénne základňové územie. Akrotiri, resp. jeho územie je voľne prístupné. Od hradu Kolossi je to asi 10 km do dediny Akrotiri a ste vlastne na území Veľkej Británie.

Poobede prehliadka Limassolu. Aj keď ide o veľké mesto, nie je tu toho až toľko na obdivovanie, ale miestny prístav vás určite zaujme. Kotvia tu všetky známe súkromné plachetnice a neďaleko prístavu je malá historická časť mesta.

4. deň: Presun cez Larnaku do Paralimni (123 km). Po ceste do Larnaky sa určite zastavte na polceste pri kláštore Stavrovouni, ktorý patrí medzi najstaršie kláštory na svete. Kláštor založila Helena, matka Konštantína Veľkého v roku 330 n. l. a verí sa, že je tu kus kríža, na ktorom bol ukrižovaný Ježiš Kristus. Samotná Larnaka nepatrí medzi mestá, ktoré sa vám budú veľmi páčiť. Zastavte sa tu na obed na promenáde a pokračujte smerom do Paralimni.

5. deň: Kombinácia oddychu a spoznávania. Ide o najznámejšiu plážovú oblasť na Cypre. Autom prechádzajte z pláže na pláž, tak sa vykúpete na rôznych miestach. Asi najznámejšími plážami sú:

  • Vrisy Bay Beach
  • Fig Tree
  • Konnos

K tomu pridajte prehliadku národného parku National Forest Cape Greco, kde nájdete nielen jaskyne, ale aj kostoly či vyhliadku Cape Greco.

6. deň: Prechod do tureckej časti ostrova. Z Paralimni do Famagusty je to len 10 km. Pozor! Na hraniciach si musíte kúpiť poistenie auta. Poistenie z Cypru tu neplatí.

Tu navštívite nielen historické mesto Famagusta, ale aj mesto duchov Varosha.

Varosha sa nachádza v štáte Severný Cyprus pri meste Famagusta. Celá oblasť je už voľne prístupná a neplatí sa žiadne vstupné. Pri vstupe do mesta duchov je lepšie prenajať si bicykel (20 tureckých lír – cca 1,50 eura na dve hodiny). Bicykel je totálny šrot, ale mesto je veľmi veľké a pešo by ste museli  prejsť nekonečné kilometre. Napriek tomu sa musíte držať v rámci vymedzených hraníc a nevstupovať na miesta, kde je to zakázané. Všade sú kamery.

7. deň: Presun do Nikózie, po ceste sa zastavíte na niekoľkých miestach. Treba vyraziť už o 8:00, aby ste všetko stihli.

  • Kláštor Bellapais – Krásne zrúcaniny v príjemnom prostredí a s výhľadom na severný Cyprus. Cesta z Famagusty trvá cca 70 minút.
  • Kyrenia – Prístavné mesto s križiackym hradom. Historické centrum je maličké, ale veľmi fotogenické. Určite si dajte obed v prístave.
  • Križiacky hrad Saint Hilarion – Ide asi o najkrajší križiacky hrad, čo sa týka výhľadov. Hrad je asi 12 km od Kyrenie a na prehliadku potrebujete cca 2 hodiny. Treba upozorniť, aby ste si na prehliadku hradu obuli tenisky, nie sandále. Schody sú trochu šmykľavé, celkovo od vstupnej brány vystúpite až 100 metrov výškových. Príďte pred 16:00, aby ste mali dostatok času na prehliadku.

Po hrade smer Nikózia (25 km). Nikózia je rozdelená na tureckú a grécku časť. Odporúčam ubytovať sa v tureckej časti, ceny hotelov sú tam o tretinu lacnejšie.

8. deň: Celodenná prehliadka mesta, viac info nájdete tu.

9. deň: Presun do Pafosu a odlet podľa harmonogramu leteckej spoločnosti.

Koľko taká cesta vyjde?

Ak by ste si prenajali auto (v aute 3-4 ľudia), bývali v 3 hviezdičkových hoteloch a kombinovali street food s reštauráciami, tak na osobu okolo 600 eur bez letenky

Máte otázky na „Cyprus – cestovateľské rady, tipy a itinerár“? Dajte do komentu a radi odpovieme

Zdieľaj tento článok