Veľmi ľahko vznikajú nápady, ale ťažšie sa potom pretavia do reality. Ako sme brázdili internet, zistili sme, že získať informácie o tejto časti sveta je veľmi ťažké. Nedočítate sa, ako to vyzerá na danom mieste, ako ide doprava, alebo kde sa dá prespať. Proste nič. To nie je ako keby ste si plánovali dovolenku na Srí Lanku. Ale jeden podstatný fakt sme nakoniec zistili. Ak by sa nám to podarilo, budeme prví Slováci, ktorí splavili časť rieky Kongo. Na jednej strane nás to potešilo a na druhej zas vlialo pochybnosti, či na to máme dostatočné skúsenosti. Spolu s Peťom Hliničanom sme už spravili prvú expedíciu prechodu z Iránu cez Afganistan až do Pakistanu, ale Kongo je predsa len iný oriešok. Nielen nestabilná politická situácia, ale aj časté choroby ako je malária, cholera, ebola či žltá zimnica.

V tomto článku sa dozvieš, ako sa taká cesta plánuje, načo sme museli myslieť, čo koľko stojí…. Nejde o klasický bedeker, nakoľko všetko sa v Kongu mení a to, čo platilo dnes, zajtra už je inak.

Ako byť pripravený

Základným pravidlom, je plánovať veci tak, aby ste mali dostatočnú časovú rezervu. Tu platí, že nič nejde tak, ako sa povie. Taká loď môže vyplávať aj 7 dní po termíne. Miestna doprava ide vtedy, keď sa naplní a vy môžete čakať v autobuse aj 6 hodín. Rozčuľovanie vám nepomôže.

Ako sa cestuje v Demokratickej republike Kongo

Hranica s Rwandou. Foto: Peter Hliničan

Musíš byť pripravený na neustále žiadanie o úplatky zo strany štátnych orgánov. Napriek tomu, že situácia vyzerá, že musíte dať, stačí slušne a s úsmevom odmietnuť.

Očkovanie

Ísť sem bez očkovania je čistý hazard. My sme mali očkovanie proti žltačke, žltej zimnici (tá je tu povinná) a brali sme antimalariká. Podrobné informácie o očkovaní do zahraničia nájdeš na videoblogu od najväčšieho odborníka na cestovateľskú medicínu MUDR. Ivana Bakoša.

Peniaze a čo koľko stojí

Afrika je drahá. Veľmi. Čím menej navštevovaná krajina, tým drahšia oblasť. Je to dané tým, že služby sú tu menej rozvinuté a nie je tu konkurencia. Preto hotely si napríklad pýtajú viac než v centre Paríža a kvalita je veľmi mizerná.

Hotel – Tak napríklad priemerná cena hotela bola 50 USD za noc bez raňajok. Sprcha často krát nefungovala a len sme sa ,,kýblikovali“. Hostel, AIRBNB či iná alternatíva tu nie je.

Jedlo – Kongo je krajina, kde milujú mäso (väčšinou kuracie). Reštaurácie okrem hlavného mesta ako keby neexistovali a na miestnych trhoviskách dostaneš len suroviny na varenie. Čiže si len odkázaný na miestne pouličné stánky, ktoré musíš hľadať a hygiena je vážne veľmi na hrane. Za jedlo zaplatíš tak okolo 8 USD na deň/osoba.

Dopravaextrémne pomalá a nepredvídateľná. Kongo ako druhá najväčšia africká krajina a má len 2 percentá asfaltových ciest. Zvyšok je len spevnená vozovka. Najviac používanou dopravou sú lode na rieke Kongo, ktoré sme aj my využili. Tu sme prešli takmer 400 km za 7 dní a stále je to najrýchlejší spôsob dopravy!!!

Ako sa cestuje v Demokratickej republike Kongo

Samozrejme, že je tu aj letecká doprava, ale tá patrí medzi najdrahšie na svete. My sme museli letieť Gemena – Kinshasa a hodinový let stál 250 USD. Plus treba pripočítať 15 USD poplatok za využívanie letiska.

Celkovo nás vyšla expedícia na 6100 USD za 23 dní pre 2 osoby.

Málo či veľa? Podľa mňa primeraná cena. Ak by sme chceli niekde ušetriť, tak moc sa nedá, ale kvalita ubytovania či dopravy by výrazne klesla. Preto do Afriky nechodí toľko ľudí ako do JV Ázie. Je to daň za málo navštevovanú oblasť.

Bezpečnosť

Demokratická republika Kongo nepatrí medzi bezpečné štáty sveta. Dlho tu bol vojenský konflikt počas ktorého zomrelo viac než 4,5 miliónov ľudí. Stále sú oblasti, kde sú nepokoje a situácia sa mení. My sme išli do oblastí, kde štátna moc garantovala bezpečnosť. Napriek tomu, sme boli pripravení, že situácia sa vždy môže zmeniť a my budeme musieť zmeniť plány. Preto, ak sa sem rozhodneš ísť, musíš byť pripravený na zmenu plánu. Napríklad v hlavnom meste Kinshasa začali demonštrácie a my sme preto radšej hneď odišli z mesta.

Ako sa cestuje v Demokratickej republike Kongo

Víza

Získať víza do Demokratickej republiky Kongo nie je ťažké, len veľmi zdĺhavé a sem-tam sa menia podmienky. Priamy kontakt na ambasádu je ambardcprague@yahoo.fr . Na víza sme potrebovali

  • 2 fotografie
  • Preukaz na očkovanie proti žltej zimnici
  • Vyplnený formulár, ktorý nám mailom poslalo veľvyslanectvo
  • Rezervácia ubytovania na 1 noc
  • Výpis z registra trestov

Všetky dokumenty sa posielajú mailom a keď vám schvália žiadosť (cca 3 – 4 týždne) potom idete osobne na veľvyslanectvo s pasom, kde zaplatíte 120 Eur.

V najbližšom článku si priblížime samotnú plavbu po rieke Kongo a ako pozorovať na vlastné oči Gorily.

 Cesta do Demokratickej republiky Kongo bola podporená expedičným fondom Cestou Necestou

Zdieľaj tento článok