Vedeli by ste vymenovať nejaký zaujímavý fakt o Uzbekistane? V článku „13 zaujímavých faktov o Uzbekistane“ vám ich povieme.

Pred 60 rokmi bolo Aralské jazero štvrtým najväčším na svete. Zaberalo plochu vyše 66-tisíc kilometrov štvorcových. V okolí jazera vládol čulý život, rybárske lode vyrážali každé ráno do bohatých lovísk. Listujem si v miestnom múzeu v novinách, kde sa na obrázkoch usmiati ľudia tešia zo svojho úlovku. Veď toto jazero zásobovalo rybami až 30 percent celého trhu ZSSR! Od 60. rokov 20. storočia sa však jazero postupne scvrkáva. Zmenšovanie jazera sa pripisuje odklonu hlavných riek od vtoku do jazera – na zavlažovacie projekty, napríklad polia s bavlnou. V roku 1997 zmizlo asi 10 % jazera a zostali len fľaky menších vodných plôch. Od roku 2009 väčšia časť juhovýchodného jazera vyschla, väčšina juhozápadného jazera sa zmenšila a vytvorila malý pás pozdĺž bývalého južného mora. Snímky, ktoré urobila NASA v roku 2014, ukázali východnú časť bývalého Aralského jazera, ktorá úplne vyschla a v súčasnosti je známa ako púšť Aral Kum.

Uzbekistan je domovom piatich rôznych lokalít svetového dedičstva UNESCO. Pamiatka je napríklad Itchan Kala, ktorá bola jedným z posledných miest odpočinku karaván v stredoveku pred prechodom púšťou do Iránu. Mestečko má vyše 250 starých domov. Itchal Kala alebo Chiva bola zapísaná do zoznamu svetového dedičstva UNESCO v roku 1990. Buchara je jedno zo stredovekých miest v strednej Ázii, ktoré sa nachádza na slávnej Hodvábnej ceste. Predpokladá sa, že má vyše dvetisíc rokov, niektoré pamiatky v nej sú dvetisíc rokov nedotknuté. V roku 1993 bola aj táto lokalita zapísaná do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Mesto Samarkand je križovatkou kultúr, do zoznamu UNESCO ho zapísali v roku 2001.

13 zaujímavých faktov o Uzbekistane

Uzbekistan má najviac obyvateľov zo všetkých piatich bývalých republík Sovietskeho zväzu v Strednej Ázii. Podľa odhadov z roku 2019 má Uzbekistan 32,98 milióna obyvateľov, čo je obrovský nárast v porovnaní s rokom 2017, keď mala krajina 29,56 milióna obyvateľov a v roku 2011 len 29,12 milióna.

Ekonomika Uzbekistanu sa vo veľkej miere spolieha na bavlnu, ako aj na prírodné nerasty, ako je zemný plyn, zlato a urán. Krajina má štvrté najväčšie ložiská zlata na svete.

Jednou z najväčších výziev, ktorým čelí Uzbekistan, je korupcia, ktorá prenikla na všetky úrovne spoločnosti a každým dňom narastá. V roku 2005 sa krajina „prebojovala“ na 137. miesto medzi 159 najskorumpovanejšími krajinami sveta. V roku 2007 bola zaradená na 175. priečku zo 179 najskorumpovanejších krajín sveta. Uvádza sa, že príjmy z kľúčových sektorov v ekonomike, ako je bavlna, plyn a zlato, sú rozdelené medzi malú vládnucu skupinu v krajine a všeobecná populácia dostáva len malé alebo žiadne výhody.

13 zaujímavých faktov o Uzbekistane

Región, ktorým je v súčasnosti Uzbekistan, bol svojho času súčasťou Perzskej ríše. Potom toto územie asi v 4. storočí pred Kristom získal Alexander Veľký. Región bol v 13. storočí pod vládou Mongolov vedených Džingischánom, ktorý dobyl región. Vybojoval ho od seldžuckých Turkov. Neskôr v 16. storočí sa región dostal do Tamerlánovej veľkej ríše. V roku 1925 ho už kontrolovali Sovieti a bol známy ako Uzbecká sovietska socialistická republika.

Uzbekistan je štátom s „dvojitým vnútrozemím“. Na svete sú len dve takéto krajiny, druhou je Lichtenštajnsko v Európe. Ak chcete z Uzbekistanu dosiahnuť akékoľvek morské pobrežie, musíte prejsť minimálne dve krajiny. Krajiny hraničiace s Uzbekistanom sú Turkménsko, Tadžikistan, Kazachstan, Afganistan a Kirgizsko – a tieto krajiny sú tiež vnútrozemské.

Miestny chlieb sa nazýva lepioshka. Starodávna tradícia trvá na tom, že sa lepioshka nesmie položiť hore nohami, pretože sa verí, že to prináša smolu. Lepiosku by ste nemali položiť ani na zem, hoci je v taške!

13 zaujímavých faktov o Uzbekistane

Uzbekistan sa považuje za najbezpečnejšiu krajinu Strednej Ázie. Pri cestovaní je však najlepšie dodržiavať všeobecné bezpečnostné pravidlá. Nezabúdajte, že aj toto je moslimská krajina s vlastnými tradíciami, takže by ste to mali pri cestovaní rešpektovať.

13 zaujímavých faktov o Uzbekistane

Zaujímavým faktom o Uzbekistane je, že je domovom najväčšieho a najkrajšieho systému metra v Strednej Ázii. Stanice majú mramorové stropy, krásne lustre a detailné rytiny.

Krajina je doslova bohatá na zlato. Napríklad zlatá baňa Muruntau je jednou z najväčších povrchových zlatých baní na svete. Baňa sa nachádza v Muruntau v púšti Kyzyl Kum a ročne vyprodukuje asi 2 milióny uncí zlata.

Uzbekistan bol v samom srdci Hodvábnej cesty, svetovej superdiaľnice, ktorá existovala po mnoho storočí. Väčšina z najkrajších pamiatok, ktoré môžete nájsť pozdĺž Hodvábnej cesty, sa nachádza práve v Uzbekistane.

13 zaujímavých faktov o Uzbekistane

Doplnili by ste niečo pod článok „13 zaujímavých faktov o Uzbekistane“?

Ak by ste chceli s nami objavovať Uzbekistan a jeho mestá, poďte s nami na zájazd

O Hodvábnej ceste, ktorú som prešiel, som napísal knihu OKOLO SVETA 2

Zdieľaj tento článok