Na svete je mnoho krás. Každý pozná Tádž Mahal, Machu Picchu či terasovité ryžové polia na Filipínach. A viete, že sú na svete možno ešte krajšie miesta, ktoré uvidíte a ihneď sa stanú vaším snom? Aj o tom je článok „Málo známe prírodné úkazy, ktoré vám vyrazia dych“
V tomto článku vám predstavíme šesť prírodných krás, o ktorých vieme tak málo, ale sú možno krajšie ako tie, ktoré poznáme. Pritom sú to miesta, kde nie je vojna a dá sa tam relatívne ľahko dostať.
Kurilské ostrovy – Rusko
Je to vulkanické súostrovie nachádzajúce sa medzi polostrovom Kamčatka a Japonskými ostrovmi. Reťaz Kurilského súostrovia tvorí 56 ostrovov s celkovou rozlohou 10 355 km². O tieto ostrovy sa do dnešných dní „hádajú“ Japonci s Rusmi. Ak nebudeme venovať pozornosť historickým pletkám s neotrasiteľnými argumentami jednej alebo druhej strany a pozrieme sa na krásu ostrovov, ostaneme v šoku.
Asi najkrajší je neobývaný Onekotan. V strede maličkého ostrova je jazero, kde sa nachádza sopka. Je to jeden z najfotogenickejších ostrovov na tomto svete.
Na Kurilské ostrovy sa viete dostať len tak, že od ruských úradov získate povolenie, ktoré sa vybavuje mesiac. Medzi ostrovmi premávajú trajekty zo Sachalinu dvakrát za týždeň. Avšak ak sa chcete dostať na ten najkrajší ostrov Onekotan, musíte ísť cez miestnu CK a výlet stojí od 4 500 USD.
My však už niečo plánujeme a na budúci rok prinesieme podrobnú reportáž priamo z miesta.
Putorana – Rusko
V najväčšej krajine na svete ešte zostaneme. Rusko sa každý rok viac a viac otvára. Sibír má vyše 9 miliónov kilometrov štvorcových a v jej severných častiach nájdeme neskutočné klenoty. Jedným z nich je náhorná plošina Putorana neďaleko mesta Noriľsk. Na rozlohe 500 x 800 kilometrov sa nachádza dych vyrážajúca príroda, ktorej kraľuje vodopád Talnikovy. Svojou výškou vyše 480 metrov ohromí nejedného návštevníka.
A ako sa sem viete dostať? Nuž, najprv treba preletieť do najšpinavšieho mesta na svete, do Noriľska, na čo potrebujete špeciálne povolenie a potom len tri hodiny helikoptérou. Ak to zjednodušíme, bez miestnej ruskej CK sa sem nedostanete.
Ennedi – Čad
Afrika je láska. Ak ju raz skúsiš, podmaní si ťa do konca života. Ja každý rok vypadnem nabiť si baterky do Afriky a je jedno, kde by to malo byť. A prečo práve Čad? Veď je tam len piesok, piesok a zas len piesok, či nie? A práve o to ide. Dajte si do uja googla púšť Ennedi a uvidíte, aká krása je na tomto svete, o ktorej nič netušíme. Je to, akoby ste v strede Sahary skombinovali Monument Valley s Petrou a Wadi Rum. Nielen piesok, ale aj prírodné scenérie bez davov turistov.
Dostať sa sem viete len džípom a so skúseným šoférom. 14 dní bez signálu, civilizácie, miliarda hviezd nad vami. Kto by to nechcel zažiť?
Tento rok sme tu boli a najkrajšie fotografie z Čadu si viete pozrieť tu
Južná Georgia
Dostať sa na ostrovy nie je vôbec jednoduché. Neexistuje tu žiadne letisko a najbližšia pevnina s trvalým ľudským osídlením sa nachádza na Falklandoch vzdialených vyše 1 500 kilometrov. Dokonca sa vôbec neuvažuje o vybudovaní pristávacej plochy, aby sem chodilo čo najmenej ľudí. Takže jedinou možnosťou je loď. Priznám sa, že o Južnej Georgii som nemal nijaké poriadne informácie. Antarktída bola mojím veľkým snom a plavbu do Kapského Mesta so zástavkou som vyslovene bral ako spríjemnenie plavby. A aké bolo moje prekvapenie! S odstupom času musím povedať, že Južná Georgia prekonala všetky moje predstavy a vyslovene prevýšila Antarktídu, i keď nemám rád takéto porovnávania. Možno tomu pomohlo aj nádherné slnečné počasie, ktoré sme mali vyše štyri týždne. A čo tu vlastne človek vie nájsť a čo ho vie tak príjemne prekvapiť?
Predstavte si, že na celom ostrove žije len vyše 300 výskumníkov z Anglicka a potom milióny tučniakov, tuleňov, tisíce albatrosov a stovky veľrýb, kosatiek… Nikde na svete som nevidel toľko zvierat pokope a nikdy v živote som nezažil, že všetko je prispôsobené životu zvierat. Na to, aby si mohol vidieť hociktorú kolóniu, musíš dostať špeciálne povolenie, ktoré vydáva mestečko Grytviken, zároveň hlavné mesto Južnej Georgie a Sandwichových ostrovov.
Ako sa sem vieš dostať? Podrobné rady tu.
Ostrovy Dahlak – Eritrea
Krásne ostrovy v Červenom mori pri Masawe. Ak ste boli v Egypte a nadchýnali sa podmorským životom, tak si predstavte, že niečo môže byť ešte o štipku krajšie. Pridajte k tomu pocit, že nikde nikoho, ste len sami na ostrove. Eritreu ročne navštívi len 1 500 turistov a z toho množstva prídu na ostrovy len dve percentá.
Ako sa dostať do Eritrei? Pozri sem
Vodopády Kaieteur – Guyana
Päťkrát väčšie vodopády ako Niagara s výškou 226 m nachádzajúce sa v strede pôvodného amazonského pralesa. Tieto vodopády patria k najkrajším na svete. Dostanete sa sem najlepšie miestnym lietadlom z hlavného mesta Georgetown. Už samotný let je zážitkom, celých 90 minút máte pod sebou prales, ktorý z výšky pripomína hlavy brokolice natisnuté vedľa seba.
Nie je to však nijaká pravidelná linka. Ide o výlet cez miestnu CK. Let stojí od 200 USD a treba si ho objednať niekoľko dní vopred. Ak sa tam však dostanete, zaručujeme vám, že nikoho iného nestretnete. Len vy, vodopád a prales.
Tieto vodopády môžeš spojiť s málo navštevovanými štátmi ako je Surinam či Francúzska Guyana
Poznáte málo známu prírodnú atrakciu? Chceli by ste doplniť do článku „Málo známe prírodné úkazy, ktoré vám vyrazia dych“? Dajte do komentu svoj postreh.